Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Niemal 9 lat pracy na własne mieszkanie w Polsce

Emilia Rudzka | 2020-01-14

Niemal 9 lat pracy na własne mieszkanie w Polsce
Ile lat trzeba pracować na własne mieszkanie?

Ile lat trzeba pracować na własne mieszkanie, jeżeli każda zarobiona złotówka będzie przeznaczana na ten cel?

Według szacunków HRE Investments opartych na danych portalu numbeo w Polsce, aby pozwolić sobie na zakup 50-metrowego „M”, należy pracować niemal 9 lat, odkładając wszystkie pieniądze na ten cel. Na tle innych europejskich krajów Polska nie wypada źle.


W Polsce na własne „M” zarabiamy 5 miesięcy krócej niż wskazuje średnia europejska


Odkładając wszystkie zarobione pieniądze, w Warszawie poza centrum własne 50-metrowe mieszkanie można kupić po 8 latach 10 miesiącach i 6 dniach. HRE Investments oszacował tę wartość na podstawie danych dostarczonych przez portal numbeo. Za 1 mkw. poza centrum polskiej stolicy należy zapłacić prawie 9 tys. złotych. Przy czym średnie zarobki netto to ponad 4,2 tys. miesięcznie.


W porównaniu do średniej europejskiej w Polsce na własne mieszkanie należy oszczędzać 5 miesięcy krócej. Są jednak kraje, jak na przykład Islandia czy Belgia, gdzie na swoje 50-metrowe „M” można uzbierać środki w niespełna 5 lat.


Według opracowania HRE Investment w 15 europejskich stolicach na własne mieszkanie należy pracować dłużej niż w naszym kraju. Szczególnym przypadkiem jest Monako – tutaj dojście do swojego „M” zajmuje ponad 43 lata. Jest to związane z wysoką ceną za 1 mkw. W ścisłym centrum jest to równowartość 234 tys. złotych za 1 mkw., poza centrum niemal 175 tys. złotych za 1 mkw.


Dłużej na własne mieszkanie muszą pracować także mieszkańcy Słowacji, Grecji, Austrii (ponad 9 lat), Portugalii (niemal 11 lat), Wielkiej Brytanii (ponad 12 lat) oraz Francji (niemal 16 lat).


Polska na tle innych krajów europejskich


Według szacunków HRE Investments w 24 europejskich stolicach można nabyć własne mieszkanie szybciej niż w Warszawie. Wśród nich wyróżnić można m.in. Rzym, Amsterdam, Oslo, Madryt, Wilno, Berlin, Dublin, Zurych oraz Brukselę.


Jak pokazują szacunki, średnia jako miara statystyczna nie zawsze ma odpowiednie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dla przykładu w Kijowie (Ukraina) na własne „M” należy pracować przez 6,5 roku przy średniej pensji netto wynoszącej 2,2 tys. złotych (według danych numbeo). Tymczasem kraj ten boryka się z dużym rozwarstwieniem społecznym. Osoby zarabiające najwięcej zawyżają przeciętne zarobki. Obecnie minimalna krajowa na Ukrainie wynosi równowartość 750 złotych brutto. W Polsce natomiast wynagrodzenie minimalne wynosi 2,6 tys. złotych przy średniej warszawskiej 4,2 tys. złotych. Rozbieżności nie są więc tak duże, jak u naszych wschodnich sąsiadów.


Liderami zestawienia są Bruksela oraz Reykjavik. W Brukseli jednak, w porównaniu do Polski, zniechęcić do zakupu mogą wysokie koszty transakcyjne. Sprawiają one, że ostateczny koszt inwestycji wzrasta nawet o 20%. W Islandii natomiast popyt na mieszkania nie jest zbyt duży ze względu na panujące tu warunki. Stąd też relatywnie niska cena za 1 mkw.


W Polsce sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest zła. Jak jednak pokazują statystyki, zawsze może ona ulec poprawie i chociaż trochę zbliżyć nasz kraj do czołówki.

Źródło: KRN.pl | 2020-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Brzeskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Kielcelokale użytkowe na wynajem gmina Papowo Biskupiedomy na sprzedaż gmina Zatormieszkania na wynajem w Dąbrówcemieszkania na sprzedaż w Adamowiemieszkania na sprzedaż w Imienko

Deweloperzy

);