Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Niemal 9 lat pracy na własne mieszkanie w Polsce

Emilia Rudzka | 2020-01-14

Niemal 9 lat pracy na własne mieszkanie w Polsce
Ile lat trzeba pracować na własne mieszkanie?

Ile lat trzeba pracować na własne mieszkanie, jeżeli każda zarobiona złotówka będzie przeznaczana na ten cel?

Według szacunków HRE Investments opartych na danych portalu numbeo w Polsce, aby pozwolić sobie na zakup 50-metrowego „M”, należy pracować niemal 9 lat, odkładając wszystkie pieniądze na ten cel. Na tle innych europejskich krajów Polska nie wypada źle.


W Polsce na własne „M” zarabiamy 5 miesięcy krócej niż wskazuje średnia europejska


Odkładając wszystkie zarobione pieniądze, w Warszawie poza centrum własne 50-metrowe mieszkanie można kupić po 8 latach 10 miesiącach i 6 dniach. HRE Investments oszacował tę wartość na podstawie danych dostarczonych przez portal numbeo. Za 1 mkw. poza centrum polskiej stolicy należy zapłacić prawie 9 tys. złotych. Przy czym średnie zarobki netto to ponad 4,2 tys. miesięcznie.


W porównaniu do średniej europejskiej w Polsce na własne mieszkanie należy oszczędzać 5 miesięcy krócej. Są jednak kraje, jak na przykład Islandia czy Belgia, gdzie na swoje 50-metrowe „M” można uzbierać środki w niespełna 5 lat.


Według opracowania HRE Investment w 15 europejskich stolicach na własne mieszkanie należy pracować dłużej niż w naszym kraju. Szczególnym przypadkiem jest Monako – tutaj dojście do swojego „M” zajmuje ponad 43 lata. Jest to związane z wysoką ceną za 1 mkw. W ścisłym centrum jest to równowartość 234 tys. złotych za 1 mkw., poza centrum niemal 175 tys. złotych za 1 mkw.


Dłużej na własne mieszkanie muszą pracować także mieszkańcy Słowacji, Grecji, Austrii (ponad 9 lat), Portugalii (niemal 11 lat), Wielkiej Brytanii (ponad 12 lat) oraz Francji (niemal 16 lat).


Polska na tle innych krajów europejskich


Według szacunków HRE Investments w 24 europejskich stolicach można nabyć własne mieszkanie szybciej niż w Warszawie. Wśród nich wyróżnić można m.in. Rzym, Amsterdam, Oslo, Madryt, Wilno, Berlin, Dublin, Zurych oraz Brukselę.


Jak pokazują szacunki, średnia jako miara statystyczna nie zawsze ma odpowiednie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dla przykładu w Kijowie (Ukraina) na własne „M” należy pracować przez 6,5 roku przy średniej pensji netto wynoszącej 2,2 tys. złotych (według danych numbeo). Tymczasem kraj ten boryka się z dużym rozwarstwieniem społecznym. Osoby zarabiające najwięcej zawyżają przeciętne zarobki. Obecnie minimalna krajowa na Ukrainie wynosi równowartość 750 złotych brutto. W Polsce natomiast wynagrodzenie minimalne wynosi 2,6 tys. złotych przy średniej warszawskiej 4,2 tys. złotych. Rozbieżności nie są więc tak duże, jak u naszych wschodnich sąsiadów.


Liderami zestawienia są Bruksela oraz Reykjavik. W Brukseli jednak, w porównaniu do Polski, zniechęcić do zakupu mogą wysokie koszty transakcyjne. Sprawiają one, że ostateczny koszt inwestycji wzrasta nawet o 20%. W Islandii natomiast popyt na mieszkania nie jest zbyt duży ze względu na panujące tu warunki. Stąd też relatywnie niska cena za 1 mkw.


W Polsce sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest zła. Jak jednak pokazują statystyki, zawsze może ona ulec poprawie i chociaż trochę zbliżyć nasz kraj do czołówki.

Źródło: KRN.pl | 2020-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (4)

Kao ⋅ 22-01-2020 | 10:36

Taki artykuł w oparciu o "HRE Investments oszacował tę wartość na podstawie danych dostarczonych przez portal numbeo" jest naprawdę niewiele wart, by nie powiedzieć, że nic. Nie wiadomo jakie średnie zarobki się uwzględnia ani jakie średnie ceny za metr ani nawet jaki metraż nieruchomości lub przedział metrażu. Wspomniana jest tylko Warszawa i że mowa o 50 metrowym mieszkaniu oraz o tym, że "za 1 mkw. poza centrum polskiej stolicy należy zapłacić prawie 9 tys. złotych. Przy czym średnie zarobki netto to ponad 4,2 tys. miesięcznie." Ot mamy być pozytywnie podbudowani tym, że po prawie 9 latach gryzienia tynku, mieszkania w namiocie, kąpania się w rzece i zarabianiu wyssanych z palca 4200 zł netto stać nas będzie na 50 metrów z dala od centrum, wystarczy jedynie nie mieć dzieci, nie mieć żadnych kosztów i 50m x 9000 zł za metr mieć, czyli odłożyć innymi słowy 450 tysięcy złotych w te niecałe 9 lat, no po prostu hurra!

Jarosław ⋅ 21-01-2020 | 22:43

Dodajcie sobie te wszystkie wycieczki, samochodziki, zabawy, urlopy i dni wolne od pracy a nie będzie Was stać na własne mieszkanie, nigdy. Nie można mieć wszystkiego na raz i za kliknięciem palca. Wszystko trzeba sobie wypracować w pocie czoła. Kiedyś mieszkania były też drogie i nie wszystkich było na nie stać. Jak zdobędzie się mieszkanie za jednego pokolenia, to dzieci będą mieć lżej. Trzeba też cenić mieszkanie, które wynajmujecie i dbać o nie jak o swoje. Wasi rodzice najczęściej wynajmowali mieszkanie czynszowe od państwa i muszą dbać o nie do dziś. Gmina najczęściej nic nie robiła w nich przez dziesiątki lat. Ale tamte pokolenie uczciwie opłacają czynsz. A dziś nieuczciwych jest wielu.

iwa ⋅ 21-01-2020 | 17:05

to nieźle, brawo, doganiamy zachód, jeszcze parę lat temu i 15 lat było mało

raczek56 ⋅ 21-01-2020 | 15:14

Wszystko fajnie, tylko co mają zrobić młodzi których zarobki to niestety tylko 2,6 tys. a wszystkiego przecież nie sposób odłożyć bo z czegoś trzeba żyć i robić opłaty bieżące. i tu pewnie to będzie ze 20 lat a nie 9 lat. Niestety to wcale nie jest takie budujące.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianękamienice na wynajemlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Kościańskidomy na wynajem powiat Wyszkowskidomy na sprzedaż gmina Chlewiskalokale użytkowe na wynajem gmina Osieckmieszkania na sprzedaż w Zakrzewiedomy na sprzedaż w Giżycachmieszkania na wynajem w Okrajszowie

Deweloperzy

);