Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Niekorzystne dopłaty przy zamianie gospodarstw

2008-08-01

Niekorzystne dopłaty przy zamianie gospodarstw

Rolnicy zamieniający się działkami z Agencją Nieruchomości Rolnych od razu muszą uiścić różnicę cen.

Rolnicy zamieniający się działkami z Agencją Nieruchomości Rolnych od razu muszą uiścić różnicę cen – podaje „Rzeczpospolita”.

Dotychczas rolnicy mogli się starać o rozłożenie tych dopłat na raty. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy jednak, że z tej możliwości korzystało niewielu właścicieli gospodarstw rolnych, a kwoty ewentualnych dopłat nie są tak wielkie, aby trzeba było je rozkładać na raty. Ponadto – jak tłumaczy ministerstwo – możliwość rozkładania na raty jest rzadko wykorzystywana. Dlatego resort przygotował zmiany w zasadach zamiany gruntów rolnych – czytamy dalej. Projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków i trybu dokonywania zamiany nieruchomości (który ma zastąpić podobne regulacje z 2000 r.) likwiduje możliwość zapłaty różnicy cen pomiędzy przejmowanymi nieruchomościami, a tymi oddawanymi ANR w półrocznych i rocznych ratach płatnych nawet przez 15 lat. Do zamiany mogą trafić nieruchomości będące w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, wolne od wszelkich obciążeń (z wyjątkiem służebności gruntowych). Z zamiany mogą skorzystać jedynie te osoby, które podlegają rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Nie oznacza to jednak, że każdy rolnik może się starać o zamianę. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy zamiana ma zapobiec zmniejszeniu się gospodarstwa rolnego w związku z przeznaczeniem nieruchomości wchodzących w jego skład na cele publiczne (np. wywłaszczenie pod drogę) lub jeśli gospodarstwo stanowiące własność rolnika przez minimum 5 lat w województwach o średniej powierzchni areału niższej niż 5 hektarów (czyli głównie na terenach południowo-wschodniej Polski) zostanie zlikwidowane – informuje dziennik.

Źródło: „Rzeczpospolita” 1.08.2008 | 2008-08-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajeminne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości do kupieniadomy na wynajem powiat Choszczeńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Opolskidomy na wynajem gmina Dziadowa Kłodalokale użytkowe na sprzedaż gmina Żabia Wolamieszkania na wynajem w Starych Grochachdomy na wynajem w Skałcemieszkania na wynajem w Szuminie

Deweloperzy

);