Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Niedozwolone wysokie kary umowne

2008-03-17

Niedozwolone wysokie kary umowne

Mimo że wiele mówi się o niedozwolonych praktykach stosowanych przez deweloperów, wielu z nich nadal zamieszcza w umowach sprzedaży nieruchomości niedozwolone klauzule.

Mimo że wiele mówi się o niedozwolonych praktykach stosowanych przez deweloperów, wielu z nich nadal zamieszcza w umowach sprzedaży nieruchomości niedozwolone klauzule. Dlatego też zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania, powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową, którą przedstawi nam do podpisu deweloper. Warto sprawdzić, czy nie zawiera ona postanowień umownych kształtujących prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Jednym z najczęściej występujących postanowień tego typu są bardzo wysokie kary umowne. Nierzadko mówią one o tym, że jeżeli umowa zostanie rozwiązana np. z powodu wypowiedzenia jej przez nabywcę lokalu, to inwestor zwróci nabywcy sumę otrzymanych wpłat pomniejszoną o karę umowną w wysokości np. 5 proc. dokonanych wpłat. Należy pamiętać, że postanowienie o tak wysokiej karze umownej zostało wpisane na listę klauzul niedozwolonych prowadzoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem UOKiK kara umowna w wysokości 5 proc. jest wygórowana. Stosowanie takich kar umownych narusza art. 3853 pkt 17 kodeksu cywilnego, stanowiący, że niedozwolone są postanowienia umowne nakładające na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego – podaje gazeta.

Co zrobić, gdy umowa z deweloperem zawiera niedozwolone klauzule umowne:

  1. Zwrócić się do dewelopera o usunięcie klauzuli z umowy.


  2. Zwrócić się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy wskazane przez niego zapisy nie stanowią klauzul niedozwolonych.


  3. Gdy deweloper nie usunie klauzuli, wnieść pozew do sądu (wydział cywilny) o ustalenie, że konkretne postanowienie umowy stanowi klauzulę niedozwoloną.


Źródło: „Gazeta Prawna” 17.03.2008 r. | 2008-03-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniakamienice do kupieniamieszkania na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Wieruszowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Zgorzeleckimieszkania na sprzedaż gmina Lipnikmieszkania na wynajem gmina Przeciszówdomy na sprzedaż w Szczepkachdomy na sprzedaż w Tuchomiedomy na sprzedaż w Nowogrodźcu

Deweloperzy

);