Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Niedozwolone postanowienia umów deweloperskich

2005-05-18

Niedozwolone postanowienia umów deweloperskich

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po zbadaniu wzoru umowy przedstawianej klientom przez spółkę budowlaną z Torunia, uznał, że siedem postanowień narusza prawa konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po zbadaniu wzoru umowy przedstawianej klientom przez spółkę budowlaną z Torunia, uznał, że siedem postanowień narusza prawa konsumentów. Zakwestionował postanowienia, zgodnie z którymi : 1) rozwiązać umowę można było w każdym czasie, z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia. Rezygnujący klienci musieli zapłacić narosłe odsetki, kary umowne oraz odstępne w wysokości 10% ceny mieszkania, podczas gdy spółka nie przewidywała dla siebie tak wysokich kar, np. za przekroczenie terminu budowy. 2) w razie gdy klient w wyznaczonym przez dewelopera terminie nie stawił się na odbiór mieszkania, spółka dokonywała samodzielnego odbioru bez wyznaczania terminu dodatkowego. 3) wady mieszkania klient miał prawo zgłosić tylko raz, a jeśli w zgłoszeniu nie wskazał jakichś wad, nie miał już później prawa do ich zgłoszenia. 4) deweloper naliczał 24% odsetki w skali roku od zaległych wpłat. Sprawa trafiła do sądu antymonopolowego, który uznał, że warunki te są niekorzystne dla konsumentów. Wyrok uprawomocnił się i siedem klauzul dewelopera zostało wpisanych do rejestru niedozwolonych postanowień umownych.

Źródło: Na podstawie komunikatu Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opracował Paweł Puch | 2005-05-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęgaraże na sprzedażdziałki na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Mieleckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Radziejowskimieszkania na wynajem gmina Korytnicadomy na wynajem gmina Stargard Szczecińskidomy na wynajem w Nowej Wsimieszkania na sprzedaż w Drzewoszki Małedomy na sprzedaż w Orlińcu

Deweloperzy

);