Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie będzie można licytować nieruchomości za bezcen

2007-07-05

Nie będzie można licytować nieruchomości za bezcen

Komornicy będą musieli informować o licytacjach nieruchomości w ogólnopolskim rejestrze internetowym. Stronę internetową poprowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości albo Krajowa Rada Komornicza. Sąd z urzędu będzie mógł uchylić czynności komornika na każdym etapie egzekucji, jeśli mają one cechy przestępstwa.


Komornicy będą musieli informować o licytacjach nieruchomości w ogólnopolskim rejestrze internetowym. Stronę internetową poprowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości albo Krajowa Rada Komornicza. Sąd z urzędu będzie mógł uchylić czynności komornika na każdym etapie egzekucji, jeśli mają one cechy przestępstwa – czytamy na łamach „Gazety Prawnej”.

Grupa senatorów przygotowała projekt nowelizacji przepisów o licytacjach nieruchomości przez komorników – podaje „Gazeta Prawna”. Zakłada on wprowadzenie ogólnopolskiego rejestru ogłoszeń o licytowanych nieruchomościach, który byłby publikowany na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, a nie jak dotychczas, na tablicach ogłoszeń w sądowych korytarzach, w lokalu gminy czy w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Zdaniem projektodawców – obecne regulacje niedostatecznie chronią prawa dłużnika i wierzyciela.

Jak twierdzą rozmówcy dziennika, zapobiegnie to sprzedawaniu nieruchomości za ułamek prawdziwej wartości – im więcej osób będzie wiedzieć o licytacji, tym więcej weźmie w niej udział, a cena za nieruchomość będzie wyższa, na czym skorzysta i dłużnik, i wierzyciel.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby stronę tę prowadziła Krajowa Rada Komornicza.

Ponadto – jak czytamy dalej – projekt zakłada, że komornik będzie zawiadamiał nieobecnego dłużnika i wierzyciela o zakończeniu opisu i oszacowania nieruchomości. Czynności tych dokonuje dla określenia wartości nieruchomości i ceny wywoławczej. Zawiadomienie ma zawierać pouczenie o prawie do zaskarżenia oraz odpis protokołu oszacowania i operatu szacunkowego biegłego. Takie rozwiązanie zawiera też projekt resortu. Zdaniem ekspertów, nieruchomości na skutek obecnej regulacji są często niedoszacowane i sprzedawane za bezcen.

Siedmiodniowy termin do zaskarżenia opisu i oszacowania liczył się będzie od dnia doręczenia zawiadomienia o ich ukończeniu, a nie od dnia ukończenia.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Piotr Trocha, „Gazeta Prawna”, 5.07.2007 | 2007-07-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdziałki na sprzedażkamienice na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Zielonogórskidomy na sprzedaż powiat Sieradzkidomy na wynajem gmina Zalesiemieszkania na wynajem gmina Tomaszów Mazowieckimieszkania na wynajem w Mianowiemieszkania na sprzedaż w Marianowiedomy na wynajem w Węgra

Deweloperzy

);