Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie będzie można licytować nieruchomości za bezcen

2007-07-05

Nie będzie można licytować nieruchomości za bezcen

Komornicy będą musieli informować o licytacjach nieruchomości w ogólnopolskim rejestrze internetowym. Stronę internetową poprowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości albo Krajowa Rada Komornicza. Sąd z urzędu będzie mógł uchylić czynności komornika na każdym etapie egzekucji, jeśli mają one cechy przestępstwa.


Komornicy będą musieli informować o licytacjach nieruchomości w ogólnopolskim rejestrze internetowym. Stronę internetową poprowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości albo Krajowa Rada Komornicza. Sąd z urzędu będzie mógł uchylić czynności komornika na każdym etapie egzekucji, jeśli mają one cechy przestępstwa – czytamy na łamach „Gazety Prawnej”.

Grupa senatorów przygotowała projekt nowelizacji przepisów o licytacjach nieruchomości przez komorników – podaje „Gazeta Prawna”. Zakłada on wprowadzenie ogólnopolskiego rejestru ogłoszeń o licytowanych nieruchomościach, który byłby publikowany na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, a nie jak dotychczas, na tablicach ogłoszeń w sądowych korytarzach, w lokalu gminy czy w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Zdaniem projektodawców – obecne regulacje niedostatecznie chronią prawa dłużnika i wierzyciela.

Jak twierdzą rozmówcy dziennika, zapobiegnie to sprzedawaniu nieruchomości za ułamek prawdziwej wartości – im więcej osób będzie wiedzieć o licytacji, tym więcej weźmie w niej udział, a cena za nieruchomość będzie wyższa, na czym skorzysta i dłużnik, i wierzyciel.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby stronę tę prowadziła Krajowa Rada Komornicza.

Ponadto – jak czytamy dalej – projekt zakłada, że komornik będzie zawiadamiał nieobecnego dłużnika i wierzyciela o zakończeniu opisu i oszacowania nieruchomości. Czynności tych dokonuje dla określenia wartości nieruchomości i ceny wywoławczej. Zawiadomienie ma zawierać pouczenie o prawie do zaskarżenia oraz odpis protokołu oszacowania i operatu szacunkowego biegłego. Takie rozwiązanie zawiera też projekt resortu. Zdaniem ekspertów, nieruchomości na skutek obecnej regulacji są często niedoszacowane i sprzedawane za bezcen.

Siedmiodniowy termin do zaskarżenia opisu i oszacowania liczył się będzie od dnia doręczenia zawiadomienia o ich ukończeniu, a nie od dnia ukończenia.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Piotr Trocha, „Gazeta Prawna”, 5.07.2007 | 2007-07-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Budynek mieszkalny przy ul....
Sand Hotel ****
CHE162PI47
Willa Słowicza
Apartamenty Lema
Wynajem pomieszczeń biurowych...

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Lidzbarskimieszkania na wynajem powiat Bialskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Radziejowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Grabów nad Pilicąmieszkania na wynajem w Iwlimieszkania na sprzedaż w Zalesiczkachdomy na sprzedaż w Kanie-Stacja

Deweloperzy