Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie będzie można licytować nieruchomości za bezcen

2007-07-05

Nie będzie można licytować nieruchomości za bezcen

Komornicy będą musieli informować o licytacjach nieruchomości w ogólnopolskim rejestrze internetowym. Stronę internetową poprowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości albo Krajowa Rada Komornicza. Sąd z urzędu będzie mógł uchylić czynności komornika na każdym etapie egzekucji, jeśli mają one cechy przestępstwa.


Komornicy będą musieli informować o licytacjach nieruchomości w ogólnopolskim rejestrze internetowym. Stronę internetową poprowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości albo Krajowa Rada Komornicza. Sąd z urzędu będzie mógł uchylić czynności komornika na każdym etapie egzekucji, jeśli mają one cechy przestępstwa – czytamy na łamach „Gazety Prawnej”.

Grupa senatorów przygotowała projekt nowelizacji przepisów o licytacjach nieruchomości przez komorników – podaje „Gazeta Prawna”. Zakłada on wprowadzenie ogólnopolskiego rejestru ogłoszeń o licytowanych nieruchomościach, który byłby publikowany na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, a nie jak dotychczas, na tablicach ogłoszeń w sądowych korytarzach, w lokalu gminy czy w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Zdaniem projektodawców – obecne regulacje niedostatecznie chronią prawa dłużnika i wierzyciela.

Jak twierdzą rozmówcy dziennika, zapobiegnie to sprzedawaniu nieruchomości za ułamek prawdziwej wartości – im więcej osób będzie wiedzieć o licytacji, tym więcej weźmie w niej udział, a cena za nieruchomość będzie wyższa, na czym skorzysta i dłużnik, i wierzyciel.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby stronę tę prowadziła Krajowa Rada Komornicza.

Ponadto – jak czytamy dalej – projekt zakłada, że komornik będzie zawiadamiał nieobecnego dłużnika i wierzyciela o zakończeniu opisu i oszacowania nieruchomości. Czynności tych dokonuje dla określenia wartości nieruchomości i ceny wywoławczej. Zawiadomienie ma zawierać pouczenie o prawie do zaskarżenia oraz odpis protokołu oszacowania i operatu szacunkowego biegłego. Takie rozwiązanie zawiera też projekt resortu. Zdaniem ekspertów, nieruchomości na skutek obecnej regulacji są często niedoszacowane i sprzedawane za bezcen.

Siedmiodniowy termin do zaskarżenia opisu i oszacowania liczył się będzie od dnia doręczenia zawiadomienia o ich ukończeniu, a nie od dnia ukończenia.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Piotr Trocha, „Gazeta Prawna”, 5.07.2007 | 2007-07-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Przepiękny dom jednorodzinny
Sand Hotel ****
Działka inwestycyjna
Osiedle Lawendowa 3
Enklawa Białowieska
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Oaza Bronowice

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażkamienice na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat M. Gdańsklokale użytkowe na wynajem powiat Krakowskidomy na sprzedaż gmina Sidradomy na wynajem gmina Stawiskidomy na wynajem w Gołębiewkudomy na wynajem w Węgrachmieszkania na wynajem w Buku

Deweloperzy