Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie będzie komu budować

2006-12-06

Nie będzie komu budować

Rząd może raczej zapomnieć o 3 mln nowych mieszkań czy tysiącach kilometrów dróg i autostrad, gdyż zwyczajnie nie będzie komu ich zbudować.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, rząd może raczej zapomnieć o 3 mln nowych mieszkań czy tysiącach kilometrów dróg i autostrad, gdyż zwyczajnie nie będzie komu ich zbudować.

W ocenie cytowanego przez gazetę szefa Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Marka Michałowskiego sytuacja jest dramatyczna: według szacunku związku do krajów starej UE wyjechało już ćwierć miliona specjalistów budowlanych. Na rynku brakuje ich co najmniej 150 tys., a do tego do szkół budowlanych zgłasza się coraz mniej chętnych.

Jak podaje gazeta, wiceprezes związku Edward Szwarc policzył, że aby zrealizować zapowiadany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego program budowy mieszkań oraz dróg i autostrad, a jednocześnie budować np. oczyszczalnie ścieków i prowadzić inwestycje budowlane w przemyśle i energetyce, będzie potrzebnych dodatkowo nie 150 tys., ale nawet i pół miliona fachowców!

Według prof. Zofii Bolkowskiej z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie jedną z przyczyn tej sytuacji są niskie zarobki – czytamy. – Według GUS w średnich i dużych firmach budowlanych średnia płaca wynosi obecnie nieco ponad 2,6 tys. zł brutto. Przy czym na stanowiskach robotniczych ta średnia nie przekracza 2 tys. zł. W małych firmach płace są niższe. Ponadto w budownictwie były do niedawna sporo niższe niż w wielu innych dziedzinach gospodarki, np. w przemyśle i handlu. I choć w tym roku płace budowlańców rosną szybciej, to jednak ten wzrost nie jest na tyle duży, by zatrzymać migrację zarobkową, skoro prosty robotnik zarabia na Zachodzie czterokrotnie więcej niż w kraju, zarobki fachowców są tam zaś trzykrotnie większe.

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 04.12.2006 | 2006-12-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupienialokale użytkowe na wynajemgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Kościerskidomy na sprzedaż powiat M. Skierniewicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Krapkowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Kobylnicamieszkania na sprzedaż w Nowym Dworzemieszkania na sprzedaż w Sierszewiedomy na sprzedaż w Jabłoń-Samsonach

Deweloperzy

);