Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Narzędzia i maszyny na raty – tego chcą małe firmy budowlane

Emilia Rudzka | 2022-07-28

Narzędzia i maszyny na raty – tego chcą małe firmy budowlane
Narzędzia i maszyny na raty – tego chcą małe firmy budowlane

Z badania przeprowadzonego przez NFG wynika, że firmy z sektora MŚP wskazują, że chciałyby kupować na raty przede wszystkim narzędzia i maszyny. Respondenci zwracają uwagę na takie aspekty jak: przejrzysta kalkulacja kosztów, możliwość ich zaliczenia w koszty firmy oraz możliwość odliczenia w koszty wartości zakupów.

Narzędzia i maszyny do firm na raty najbardziej pożądane

Ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu NFG „Finansowanie zakupów firmowych”, przyznają, że najchętniej kupowaliby na raty narzędzia i maszyny do firmy (52,6 proc. respondentów). Kolejnymi produktami są: surowce i półprodukty oraz środki transportu. Preferencje w zakresie zakupów ratalnych zależą od branży danego przedsiębiorstwa.

Rosną ceny materiałów, narzędzi i maszyn budowlanych

Czerwiec to kolejny miesiąc z rzędu, w którym obserwowaliśmy wzrost cen materiałów, narzędzi oraz maszyn budowlanych. Podwyżka średnio wyniosła ok. 21-23 proc. r/r. Problemem są rosnące ceny stali i innych komponentów oraz dostępność podzespołów niezbędnych do produkcji. Zakup maszyn i narzędzi stał się większym wydatkiem dla firm budowlanych. Stąd też przedsiębiorcy starają się znaleźć korzystny sposób na rozłożenie dużego kosztu na raty.
 
Sektor budowlany obecnie mierzy się z 1,5 miliardowym zadłużeniem. Średnie zadłużenie jednego podmiotu to 31,1 tys. złotych. W Krajowym Rejestrze Długów jest ponad 47,5 tys. firm budowlanych, z czego ok. 70 proc. to jednoosobowe działalności gospodarcze. To one mają największe trudności z płynnością finansową. Z danych GUS wynika, że aż 23,8 proc. przedsiębiorców z branży zauważa pogorszenie koniunktury. Wpływ na to ma m.in. wzrost opóźnień płatności za wykonywane roboty budowlano-montażowe oraz wojna w Ukrainie. Pogorszenie sytuacji dotyka przede wszystkim firmy budowlane zatrudniające do 9 pracowników.

Raty czy leasing – co wybrać?

W przypadku branży budowlanej aż 82,2 proc. ankietowanych zainteresowanych jest zakupem narzędzi i maszyn na raty. Wysoki wskaźnik dotyczy również sektora przemysłowego (66,7 proc.). Firmy budowlane chciałyby również kupować na raty m.in. surowce, półprodukty i produkty (51,7 proc.), środki transportu (37,9 proc.) oraz kursy i szkolenia (10,3 proc.). Są to zatem kluczowe dla ich działalności zakupy.
 
Dotychczas przedsiębiorcy korzystali głównie z leasingu. Zakupy na raty mają jednak taką przewagę, że w ich przypadku od razu po zakupie nabywca staje się właścicielem danej rzeczy. Dodatkowo w ramach leasingu można finansować wyłącznie tradycyjne środki trwałe, wartości niematerialne i prawne. Pozostałe elementy można finansować za pomocą usługi ratalnej.
 
Firmy z sektora MŚP zwracają uwagę przede wszystkim na przejrzystą kalkulację kosztów. Jest to cecha doceniana aż przez 100 proc. małych firm oraz 97 proc. mikrofirm. Przedsiębiorcy doceniają także możliwość odliczania w koszty oraz VAT-u od zakupionego towaru lub usługi. Istotne są koszty finansowania oraz szybkość decyzji dotyczących uzyskania finansowania.

Źródło: KRN.pl | 2022-07-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęlokale użytkowe do kupieniagaraże na sprzedażdomy na wynajem powiat M. Suwałkimieszkania na sprzedaż powiat Zgierskidomy na sprzedaż gmina Człuchówdomy na wynajem gmina Sulikówmieszkania na wynajem w Michałowo-Wróbledomy na sprzedaż w Grochy-Imbrzykachmieszkania na sprzedaż w Niedźwiadce

Deweloperzy

);