Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najszybciej rosnące ceny najmu

Dominik Wielgus | 2019-06-12

Najszybciej rosnące ceny najmu

W polskich miastach odnotowano wzrost średniej ceny najmu za metr kwadratowy mieszkania. Gdzie doszło do największych podwyżek?

Z najnowszego raportu ronin24.pl, obejmującego 8 miast (Kraków, Wrocław, Gdynia, Warszawa, Gdańsk, Rzeszów, Sopot, Poznań), wynika, że średnia cena najmu mieszkania o powierzchni 40 mkw. jest najwyższa w Warszawie i utrzymuje się na poziomie 53 zł/mkw., najniższa natomiast w Rzeszowie - 33,2 zł/mkw.. Jednak to w Krakowie i Sopocie doszło do największego wzrostu średniej stawki za metr kwadratowy mieszkania.


W porównaniu do I kw. 2018 r., w Krakowie średni koszt najmu, w przeliczeniu na metr kwadratowy, podniósł się o 4,4 zł. Z 38 zł/mkw. nastąpiła zwyżka do 42,4 zł. Był to największy wzrost ceny najmu w ciągu roku w miastach, które uwzględniono w raporcie. W stolicy Małopolski za wynajęcie mieszkania o metrażu 40 mkw. zapłacimy 1638 zł.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Krakowie w I kw. 2018 r. i 2019 r.

We Wrocławiu różnica pomiędzy cenami z analizowanych okresów była mniejsza niż w Krakowie i Sopocie. Wyniosła jedynie 2 zł, co oznacza, że za tego typu lokal trzeba zapłacić tutaj nie 41 zł/mkw. jak dotychczas, ale 43 zł/mkw.. Wynajmując mieszkanie we Wrocławiu, musimy liczyć się jednak z większymi wydatkami (1701 zł) niż w Krakowie i Sopocie.

 

 

 Cena za najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. we Wrocławiu w I kw. 2018 r. i 2019 r.

 

Pomimo takiej podwyżki cen za metr kwadratowy koszty najmu mieszkania w Krakowie nie są najwyższe w całym kraju. To Warszawa pozostaje najdroższym miastem pod względem kosztów wynajmu (2135 zł). Pomimo wahań cen na przestrzeni roku, zachowała stawkę z początku 2018 r., utrzymującą się na poziomie ok. 53 zł/mkw.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Warszawie na przestrzeni ostatnich dwóch lat


W Trójmieście największy wzrost zauważono w Sopocie, gdzie  w ciągu roku cena zmieniła się o 4 zł. W Gdańsku i Gdyni nastąpiła podwyżka odpowiednio o 3 zł i 3,2 zł. Pomimo tego, to Gdańsk pod względem kosztów najmu okazuje się być najdroższy wśród miast położonych nad Zatoką Gdańską. Wynajmując mieszkanie w tym mieście, zapłacimy średnio 1642 zł. Na najem lokalu w Sopocie wydamy 1573 zł, a w Gdyni 1446 zł.

 

 Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Trójmieście w I kw. 2018 r. i 2019 r.


Rzeszów zanotował najmniejszy wzrost ceny najmu. Rzeszowska stawka z 32 zł z I kw. 2018 r., po 12 miesiącach osiągnęła wartość 33,2 zł. Tym samym był to najniższy wynik (1,2 zł) na tle pozostałych miast. W Rzeszowie zapłacimy najmniej za wynajem mieszkania – średni koszt to 1302 zł.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Rzeszowie w I kw. 2018 r. i 2019 r.

 

W Poznaniu za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni 40 mkw. zapłacimy 37,2 zł. Jeszcze rok temu za wynajęcie mieszkania o takim samym metrażu zapłacilibyśmy 35,1 zł/mkw. Aktualnie koszt najmu tego typu lokalu będzie oscylować w granicach 1477 zł.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Poznaniu w I kw. 2018 r. i 2019 r.

 

Największy wzrost ceny za metr kwadratowy w porównaniu do I kw. 2018 r. nastąpił w Krakowie i Sopocie (4,4 zł i 4zł). Najmniejszy wzrost miał miejsce w Rzeszowie (1,2 zł), Wrocławiu (2 zł) i Poznaniu (2,1 zł).

 

Wzrost średniej ceny za metr kwadratowy w ciągu roku w poszczególnych miastach

 

 W I kw. 2019 r. miesięczne koszty najmu były największe w Warszawie (2135 zł). - Najtańszym miastem okazał się Rzeszów. Zestawienie miesięcznych kosztów wynajmu mieszkania we wszystkich miastach ujętych w raporcie obrazuje poniższe zestawienie.

 

Średnie miesięczne koszty wynajmu mieszkania (40 mkw.) w poszczególnych miastach w I kw. 2019 r.

 

Sprawdź ceny najmu w innych miastach: na ronin24.pl

 

Źródło: KRN.pl | 2019-06-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (2)

Wojciech ⋅ 18-06-2019 | 12:01

To chyba nie dziwne skoro ceny we wszystkich sektorach poszły w gorę. Ja traktuje mieszkanie, którego najem oferuję jako inwestycję zwlaszcza że zainwestowałem w nowe mieszkanie od Robyga w Warszawie. Niedawno podniosłem wysokość odstępnego i najemcy to zrozumieli i nie było problemów.

xx ⋅ 13-06-2019 | 12:39

rozumem ze sezonowo / airbnb etc..

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianękamienice na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Bełchatowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Jastrzębie-Zdrójlokale użytkowe na wynajem gmina Stara Kamienicalokale użytkowe na wynajem gmina Pruszkówdomy na wynajem w Józefów nad Wisłądomy na wynajem w Kucharachdomy na sprzedaż w Chojnej

Deweloperzy

);