Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najszybciej rosnące ceny najmu

Dominik Wielgus | 2019-06-12

Najszybciej rosnące ceny najmu

W polskich miastach odnotowano wzrost średniej ceny najmu za metr kwadratowy mieszkania. Gdzie doszło do największych podwyżek?

Z najnowszego raportu ronin24.pl, obejmującego 8 miast (Kraków, Wrocław, Gdynia, Warszawa, Gdańsk, Rzeszów, Sopot, Poznań), wynika, że średnia cena najmu mieszkania o powierzchni 40 mkw. jest najwyższa w Warszawie i utrzymuje się na poziomie 53 zł/mkw., najniższa natomiast w Rzeszowie - 33,2 zł/mkw.. Jednak to w Krakowie i Sopocie doszło do największego wzrostu średniej stawki za metr kwadratowy mieszkania.


W porównaniu do I kw. 2018 r., w Krakowie średni koszt najmu, w przeliczeniu na metr kwadratowy, podniósł się o 4,4 zł. Z 38 zł/mkw. nastąpiła zwyżka do 42,4 zł. Był to największy wzrost ceny najmu w ciągu roku w miastach, które uwzględniono w raporcie. W stolicy Małopolski za wynajęcie mieszkania o metrażu 40 mkw. zapłacimy 1638 zł.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Krakowie w I kw. 2018 r. i 2019 r.

We Wrocławiu różnica pomiędzy cenami z analizowanych okresów była mniejsza niż w Krakowie i Sopocie. Wyniosła jedynie 2 zł, co oznacza, że za tego typu lokal trzeba zapłacić tutaj nie 41 zł/mkw. jak dotychczas, ale 43 zł/mkw.. Wynajmując mieszkanie we Wrocławiu, musimy liczyć się jednak z większymi wydatkami (1701 zł) niż w Krakowie i Sopocie.

 

 

 Cena za najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. we Wrocławiu w I kw. 2018 r. i 2019 r.

 

Pomimo takiej podwyżki cen za metr kwadratowy koszty najmu mieszkania w Krakowie nie są najwyższe w całym kraju. To Warszawa pozostaje najdroższym miastem pod względem kosztów wynajmu (2135 zł). Pomimo wahań cen na przestrzeni roku, zachowała stawkę z początku 2018 r., utrzymującą się na poziomie ok. 53 zł/mkw.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Warszawie na przestrzeni ostatnich dwóch lat


W Trójmieście największy wzrost zauważono w Sopocie, gdzie  w ciągu roku cena zmieniła się o 4 zł. W Gdańsku i Gdyni nastąpiła podwyżka odpowiednio o 3 zł i 3,2 zł. Pomimo tego, to Gdańsk pod względem kosztów najmu okazuje się być najdroższy wśród miast położonych nad Zatoką Gdańską. Wynajmując mieszkanie w tym mieście, zapłacimy średnio 1642 zł. Na najem lokalu w Sopocie wydamy 1573 zł, a w Gdyni 1446 zł.

 

 Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Trójmieście w I kw. 2018 r. i 2019 r.


Rzeszów zanotował najmniejszy wzrost ceny najmu. Rzeszowska stawka z 32 zł z I kw. 2018 r., po 12 miesiącach osiągnęła wartość 33,2 zł. Tym samym był to najniższy wynik (1,2 zł) na tle pozostałych miast. W Rzeszowie zapłacimy najmniej za wynajem mieszkania – średni koszt to 1302 zł.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Rzeszowie w I kw. 2018 r. i 2019 r.

 

W Poznaniu za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni 40 mkw. zapłacimy 37,2 zł. Jeszcze rok temu za wynajęcie mieszkania o takim samym metrażu zapłacilibyśmy 35,1 zł/mkw. Aktualnie koszt najmu tego typu lokalu będzie oscylować w granicach 1477 zł.

 

 

Cena najmu (za mkw.) mieszkania o powierzchni 40 mkw. w Poznaniu w I kw. 2018 r. i 2019 r.

 

Największy wzrost ceny za metr kwadratowy w porównaniu do I kw. 2018 r. nastąpił w Krakowie i Sopocie (4,4 zł i 4zł). Najmniejszy wzrost miał miejsce w Rzeszowie (1,2 zł), Wrocławiu (2 zł) i Poznaniu (2,1 zł).

 

Wzrost średniej ceny za metr kwadratowy w ciągu roku w poszczególnych miastach

 

 W I kw. 2019 r. miesięczne koszty najmu były największe w Warszawie (2135 zł). - Najtańszym miastem okazał się Rzeszów. Zestawienie miesięcznych kosztów wynajmu mieszkania we wszystkich miastach ujętych w raporcie obrazuje poniższe zestawienie.

 

Średnie miesięczne koszty wynajmu mieszkania (40 mkw.) w poszczególnych miastach w I kw. 2019 r.

 

Sprawdź ceny najmu w innych miastach: na ronin24.pl

 

Źródło: KRN.pl | 2019-06-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (2)

Wojciech ⋅ 18-06-2019 | 12:01

To chyba nie dziwne skoro ceny we wszystkich sektorach poszły w gorę. Ja traktuje mieszkanie, którego najem oferuję jako inwestycję zwlaszcza że zainwestowałem w nowe mieszkanie od Robyga w Warszawie. Niedawno podniosłem wysokość odstępnego i najemcy to zrozumieli i nie było problemów.

xx ⋅ 13-06-2019 | 12:39

rozumem ze sezonowo / airbnb etc..

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażhale i magazyny do kupieniadomy na zamianędomy na wynajem powiat M. Kaliszdomy na wynajem powiat Świdwińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Radomyśl Wielkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Szadekdomy na sprzedaż w Mochty-Smokudomy na sprzedaż w Rochnamieszkania na wynajem w Suchodół Szlachecki

Deweloperzy

);