Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najlepsze miasta do życia – czy mieszkasz w jednym z nich?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-06-07

Najlepsze miasta do życia – czy mieszkasz w jednym z nich?
Zielona Góra – jedno z 3 polskich miast najlepszych do życia, źródło: Wikipedia

Warszawa, Toruń i Zielona Góra – to właśnie te trzy miasta otrzymały najwyższe noty w corocznym Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Pod uwagę brany był ich rozwój na różnych płaszczyznach.

Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej?

Ranking Arcadis 2021 objął aż 50 miejscowości. Były one oceniane pod wieloma względami, wpływającymi na zrównoważony rozwój. Trzy główne kategorie – środowisko, gospodarka i społeczeństwo – zawierały w sobie takie aspekty jak np. jakość powietrza, ilość terenów zielonych dostępnych dla mieszkańców, sytuacja na rynku pracy, stopa bezrobocia, łatwy dostęp do edukacji, szkoleń, opieki zdrowotnej, możliwość podnoszenia kwalifikacji, przeprowadzane oraz planowane w danym mieście inwestycje itp. Łącznie każde miasto oceniano pod kątem aż 19 dziedzin i 45 bardzo szczegółowych wskaźników.

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazała się stolica. Zdobyła najwyższą liczbę punktów w kategoriach gospodarska i społeczeństwo i mimo że kwestie związane ze środowiskiem oceniono znacznie gorzej (pod tym względem Warszawa uplasowała się dopiero na 42 miejscu), zdobyła podium. Tuż na nią znalazły się Toruń oraz Zielona Góra. W pierwszej dziesiątce zmieściły się również Rzeszów, Poznań, Bielsko-Biała, Olsztyn, Koszalin oraz Lublin. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w rankingu wysoko oceniono mniejsze miasta, zabrakło w nich natomiast dużych aglomeracji, takich jak Wrocław, Kraków czy Katowice.

 

Kierunek zmian

Zrównoważony rozwój to przyszłość zarówno dużych aglomeracji, jak i mniejszych miejscowości. Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis 2021 pokazuje, jak duże znaczenie ma inwestowanie w ekologiczne rozwiązania w przestrzeni miejskiej – poprawę jakości powietrza, zrównoważony transport czy tworzenie nowych terenów zielonych. Pod tym względem wyróżnia się Zielona Góra – aż 53 proc. jej powierzchni zajmują lasy. Ważny jest również dialog pomiędzy jednostkami zarządu terytorialnego, a mieszkańcami. Świetnym wynikiem mogła się w tej kwestii pochwalić Warszawa – prawie 80 proc. mieszkających tam osób uważa, że ich potrzeby i pomysły są brane pod uwagę i sukcesywnie wdrażane przez miasto.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-06-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Kędzierzyńsko-Kozielskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubińskilokale użytkowe na wynajem gmina Chojnówdomy na sprzedaż gmina Kolnomieszkania na sprzedaż w Wachmieszkania na wynajem w Siennica-Szymankachmieszkania na wynajem w Brodach

Deweloperzy

);