Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najdroższe dzielnice w Polsce – gdzie za mieszkanie trzeba zapłacić najwięcej?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-05-17

Najdroższe dzielnice w Polsce – gdzie za mieszkanie trzeba zapłacić najwięcej?
Na najwyższy wydatek trzeba się przygotować, planując zakup mieszkania w Sopocie.

Ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym rosną z zawrotną szybkością. Obecnie najdroższe nieruchomości znajdziemy w Sopocie, Warszawie oraz Krakowie. Które dzielnice szczególnie wyróżniają się pod tym względem?

Emmerson Evaluation przedstawił raport dotyczący sytuacji na rynku nieruchomości w 2020 r. Wynika z niego, że mimo pandemii i spadku liczby sprzedanych w ubiegłym roku mieszkań, cały czas obserwujemy dynamiczny wzrost ich cen. Oto wyniki.

 

Trójmiasto

Wg. Raportu Evaluer Index 2021, na najwyższy wydatek trzeba się przygotować, planując zakup mieszkania w Sopocie. Mediana cen transakcyjnych na rynku pierwotnym w 2020 r. wyniosła tam 16 700 zł/mkw., natomiast na rynku wtórnym 10 300 zł/mkw. W skali roku jest to wzrost na poziomie 11 proc. oraz 7 proc. W Sopocie, ze względu na dość gęstą zabudowę i brak miejsca na nowe, rozległe inwestycje, powstają głównie niewielkie, kameralne obiekty mieszkalne. Podobne ceny utrzymują się na poziomie całego miasta.

Nieco taniej jest w Gdańsku i Gdyni. Tam średnie ceny plasują się w okolicach 9600 – 9700 zł/mkw. na rynku pierwotnym oraz 7 900 i 7400 zł/mkw. na rynku wtórnym. Najdrożej jest oczywiście w dzielnicach położonych najbliżej morza oraz w ścisłym centrum. W Gdańsku były to dzielnice Żabianki, Śródmieście i Przymorze, natomiast w Gdyni Orłowo.

 

Warszawa

Na drugim miejscu w raporcie znalazła się stolica. Tam kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, należy się spodziewać cen na poziomie 11 000 zł/mkw. Jest to wzrost o 7 proc. w skali roku. Niewiele taniej jest na ryku wtórnym – mediana cen za 2020 r. wyniosła 9 800 zł/mkw. (8 proc. więcej niż w poprzednim roku). Najdroższe lokale zlokalizowane są oczywiście w Śródmieściu. Mediana cen w tej dzielnicy wyniosła aż 20 000 zł. mkw. Drogo było również w innych dzielnicach w centrum miasta oraz znajdujących się w obrębie I i II linii metra. Ponad 13 000 zł/mkw. trzeba było zapłacić także na Woli i na Ochocie oraz w dzielnicy Praga Północ, a nieco mniej, lecz nadal ponad 12 000 zł/mkw. na Żoliborzu, Mokotowie i na Bielanach.

 

Kraków

Trzeci w zestawieniu Evaluer Index 2021 jest Kraków. W stolicy Małopolski ceny wzrosły o 13 proc. na rynku pierwotnym i o 8 proc. na rynku wtórnym, wynosząc analogicznie 9 800 zł/mkw. oraz 8 000 zł/mkw. Najdroższe lokale mieszkalne znajdują się w dzielnicach Zwierzyniec (mediana 13 500 zł/mkw. na rynku pierwotnym) Śródmieście (mediana 11 600 zł/mkw. na rynku pierwotnym oraz 9 000 zł/mkw. na rynku wtórnym) oraz Stare Podgórze (12 000 zł/mkw.). Najtańszą dzielnicą miasta wciąż pozostaje natomiast Nowa Huta. Ceny mieszkań plasują się tam na poziomie 8 400 zł/mkw. za nowe mieszkanie oraz 7 800 zł/mkw. za lokal z drugiej ręki. Jednak nawet tam odnotowano wzrost o 11 proc. w skali roku.

 

Wrocław

Również we Wrocławiu trzeba się liczyć z dość wysokimi i szybko rosnącymi cenami nieruchomości. Najdrożej jest w Śródmieściu (11 500 zł/mkw. na rynku pierwotnym i 7 600 zł/mkw. na wtórnym, co daje wzrost analogicznie o 16 proc. oraz 7 proc.) oraz Starym Mieście (10 400 i 7 900 zł/mkw., wzrost o 8 i 7 proc.), w dzielnicy Krzyki, Psie Pole i w rejonie Fabrycznej. Tam również zanotowano najwyższy przyrost cen, co świadczy o rosnącej atrakcyjności tych lokalizacji.  

Źródło: KRN.pl | 2021-05-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (2)

Renata ⋅ 21-05-2021 | 11:20

Ceny z kosmosu. Zapraszam na Gozo (Malta) - tu kupisz piękny 3 Bedroom Apartment w cenie max 1200 euro / m2.

Renia ⋅ 18-05-2021 | 16:27

Ok

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemhale i magazyny na wynajeminne nieruchomości na wynajemmieszkania na wynajem powiat Kościerskimieszkania na sprzedaż powiat M. Sosnowieclokale użytkowe na sprzedaż gmina M. Toruńmieszkania na wynajem gmina Opole Lubelskiedomy na sprzedaż w Podlejkachmieszkania na sprzedaż w Dysiedomy na wynajem w Sikorzynie

Deweloperzy

);