Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nadzór budowlany pod lupą

2006-05-22

Nadzór budowlany pod lupą

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego (GUNB) – w 16 inspektoratach wojewódzkich i w 48 powiatowych. Kontrolą objęto okres od 11 lipca 2003 r. (czyli dnia wprowadzenia nowelizacji Prawa budowlanego) do 30 czerwca 2005 r.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego (GUNB) – w 16 inspektoratach wojewódzkich i w 48 powiatowych. Kontrolą objęto okres od 11 lipca 2003 r. (czyli dnia wprowadzenia nowelizacji Prawa budowlanego) do 30 czerwca 2005 r.
Inspektorzy NIK negatywnie ocenili funkcjonowanie organów nadzoru budowlanego. Przede wszystkim – jak podano w ustaleniach pokontrolnych – „mimo istotnej zmiany przepisów Prawa budowlanego (m.in. przeniesienia części kompetencji z organów administracji architektoniczno-budowlanej na organy nadzoru budowlanego), nie dostosowano struktury organizacyjnej nadzoru do obowiązków nałożonych ustawą”. Ponadto, nałożenie na te organy obowiązku wydawania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego, wykonywania obowiązkowych kontroli, a także załatwiania skarg i wniosków, spowodowało ograniczenie liczby kontroli planowych w terenie. W raporcie NIK zwrócono również uwagę na fakt, że zwiększenie zatrudnienia pracowników w inspektoratach powiatowych (średnio o ponad 50 proc.) nie spowodowało poprawy terminowości załatwiania spraw. W 48 jednostkach powiatowych procentowy wskaźnik decyzji niezałatwionych w ciągu 2 miesięcy w II półroczu 2003 r. wynosił 25,5 proc., w 2004 r. – 26,7 proc., a w I połowie 2005 r. 19,8 proc. Nieprawidłowo prowadzono również ewidencję rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych. Ponadto – jak wykazała kontrola – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie weryfikował działań inspektoratów lokalnych, pomimo rosnącej liczby skarg składanych na legalność i rzetelność działań podejmowanych przez te organy. Niewielka liczba kontroli przeprowadzonych w terenie, wzrost liczby skarg na funkcjonowanie nadzoru budowlanego oraz słaba znajomość przepisów Prawa budowlanego to – zdaniem NIK – okoliczności wskazujące na pilną potrzebę reorganizacji GUNB.

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 11/2006 | 2006-05-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęciadziałki do kupieniadomy na sprzedaż powiat Niżańskilokale użytkowe na wynajem powiat Nakielskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Krasnelokale użytkowe na sprzedaż gmina Prażmówmieszkania na sprzedaż w Ciesinadomy na sprzedaż w Jastrzębcachdomy na sprzedaż w Zalesie

Deweloperzy

);