Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nadchodzą duże zmiany w zasadach użytkowania wieczystego

Anna Panikowska-Filipek | 2022-11-23

Nadchodzą duże zmiany w zasadach użytkowania wieczystego
Nadchodzą duże zmiany w zasadach użytkowania wieczystego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o pracach nad nowelizacją przepisów dotyczących użytkowania wieczystego. Dzięki nim nabycie gruntów od gmin ma być łatwiejsze, co z pewnością wpłynie na aktywność inwestorów.

Resort podał przewidywane stawki za przekształcenie działek z użytkowania wieczystego na prawo własności. Oszacował również, ile zyska na tym Skarb Państwa. 
 

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste istnieje w polskim prawie od 1961 r. na podstawie Ustawy o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Polega ono na korzystaniu (użytkowaniu) z nieruchomości należących do Skarbu Państwa oraz samorządów na podstawie zawartej pomiędzy stronami umowy notarialnej oraz odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej. Tego typu umowa zawierana jest na okres od 40 do 99 lat. 
 
Mimo że użytkowanie wieczyste daje nabywcy wiele praw, znacząco różni się od własności. Przede wszystkim, za użytkowanie wieczyste trzeba regulować coroczne opłaty, których wysokość uzależniona jest od wartości gruntu. 
 
Dodatkowo występuje duża rozbieżność między prawami przysługującymi właścicielowi, a użytkownikowi działki. Ten drugi jest zobligowany zapisami umowy, ma więc ograniczoną możliwość decydowania o wykorzystaniu działki. Nie może on przekazać jej osobom trzecim, nie ma też pewności, czy umowa zostanie mu przedłużona. 
 

Jakie zmiany w użytkowaniu wieczystym są planowane?

Resort Rozwoju i Technologii planuje wprowadzenie zmian, które ułatwią inwestorom zakup ziemi od samorządów i Skarbu Państwa. Z szacunków ministerstwa wynika, że prawo użytkowana wieczystego dotyczy obecnie ok.  405 000 gruntów. Do tej pory nie cieszyły się one zbyt dużym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, ponieważ nie istniały zasady, które pozwalałyby na przekształcenie ich na własność.
 
Obecnie trwają prace nad ustaleniem cen za wykupienie działek. Zgodnie z zapowiedziami mają się ono plasować na poziomie 20- krotności rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, lecz nie większym niż 60 proc. wartościw przypadku zakupu od Skarbu Państwa. Nabywając ziemię od samorządów, trzeba się będzie liczyć z kwotą sięgającą minimum 20-krotności rocznej opłaty, jednak nie wyższej niż całkowita wartość działki. 
 
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaznacz również, ze zgodnie z nowymi przepisami, jeśli inwestor złoży wniosek o przekształcenie gruntu z użytkowania wieczystego na własność, gmina nie będzie mogła my odmówić. 
 
Jest to więc rozwiązanie korzystne dla inwestorów. Pomoże również w uwolnieniu gruntów, które do tej pory nie były wykorzystywane. Zyska na tym także sam Skarb Państwa – jak przewiduje resort, dodatkowe wpływy z przekształceń użytkowania we własność jedynie w 2023 r. mogą  wynieść. od 1 mld 420 mln zł aż do 2 mld 850 mln zł.  

Źródło: KRN.pl | 2022-11-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażgaraże na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat M. Toruńmieszkania na sprzedaż powiat M. Włocławekmieszkania na wynajem gmina Goszczynmieszkania na sprzedaż gmina Lisewomieszkania na sprzedaż w Broczyniemieszkania na sprzedaż w Nowych Łęgonicachmieszkania na wynajem w Świętoszewie

Deweloperzy

);