Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Można sprzedać nim upłynie pięć lat

2006-09-12

Można sprzedać nim upłynie pięć lat

Nie zapłaci podatku od darowizny ten, kto sprzeda od razu darowane mieszkanie i przeznaczy pieniądze na inne lokum, jeśli mieszka i pracuje w innej miejscowości, a przeprowadzka oznaczałaby pogorszenie warunków materialnych.

Nie zapłaci podatku od darowizny ten, kto sprzeda od razu darowane mieszkanie i przeznaczy pieniądze na inne lokum, jeśli mieszka i pracuje w innej miejscowości, a przeprowadzka oznaczałaby pogorszenie warunków materialnych - czytamy w "Rzeczpospolitej", która analizuje interpretację Urzędu Skarbowego w Wąbrzeźnie w z 23 maja 2006 r. sygn. PM436-1/06/ZSz.

Interpretacja ta dotyczy ulgi dla bliskich obdarowanych mieszkaniami i domami oraz dziedziczących je, przewidzianej w art. 16 ustawy z 1981 r. o podatku od spadków i darowizn. Jednym z warunków korzystania z niej jest zamieszkiwanie w nabytym lokum przez 5 lat. W myśl art. 16 ust. 8 ustawy warunek pięcioletniego zamieszkiwania w darowanym lokum uważa się za spełniony również wtedy, gdy zostało ono sprzedane przed zamieszkaniem w nim "ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania", a nie później niż w ciągu sześciu miesięcy po sprzedaży spadkobierca lub obdarowany kupił inne mieszkanie, dom albo uzyskał pozwolenie na budowę.

Jak czytamy w dalszej części wyjaśnień zawartych w artykule "Rzeczpospolitej", urząd skarbowy uznał, że dotyczy to również sytuacji podatniczki, której ojciec podarował mieszkanie znajdujące się 45 km od Wąbrzeźna, gdzie mieszka i pracuje. Przeprowadzka wiązałaby się z dojazdami do pracy obdarowanej i jej męża oraz szukaniem opieki dla dzieci, którą teraz zapewnia jej matka. Podatniczka twierdzi, że w ciągu 6 miesięcy od sprzedaży mieszkania uzyska pozwolenia na budowę domu w Wąbrzeźnie. Urząd potwierdził, że w opisanej sytuacji skorzysta ona z ulgi obejmującej wartość darowanego mieszkania.

Źródło: "Rzeczpospolita", 09.09.2006 | 2006-09-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedażmieszkania na zamianędomy na sprzedaż powiat Tarnogórskilokale użytkowe na wynajem powiat Rypińskimieszkania na wynajem gmina Brzeglokale użytkowe na sprzedaż gmina Gostyńdomy na wynajem w Trzebieniumieszkania na sprzedaż w Ludwinowie Zegrzyńskimdomy na wynajem w Chróstowie

Deweloperzy

);