Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mniejsze opłaty u notariusza

2009-06-05

Mniejsze opłaty u notariusza

Zgodnie z wyrokiem krakowskiego sądu, kupujący mieszkanie nie ma obowiązku ponoszenia kosztów wypisów aktu notarialnego dla dewelopera.

Zgodnie z wyrokiem krakowskiego sądu, kupujący mieszkanie nie ma obowiązku ponoszenia kosztów wypisów aktu notarialnego dla dewelopera – informuje „Gazeta Prawna”.

Obecnie wyłącznie osoba kupująca mieszkanie ponosi wszystkie koszty związane z podpisaniem aktu notarialnego. Poza kosztami wypisów dla dewelopera każdy kupujący musi pokryć także koszty wypisów dla siebie i innych urzędów (np. sąd i urząd skarbowy) oraz koszty taksy notarialnej, podatku VAT i opłaty za wpis do księgi wieczystej – przypomina dziennik. Najczęściej koszty te wynoszą kilka tysięcy złotych (w sprawie, w której orzekał Sąd Rejonowy w Krakowie, wyniosły one ok. 2 tys. zł) i są uzależnione od wartości mieszkania. Deweloper przy podpisywaniu aktu notarialnego nie płaci ani złotówki.

Jeżeli precedensowy wyrok Sądu Rejonowego w Krakowie upowszechni się, to deweloperzy będą musieli ponosić koszty swoich wypisów. Jak czytamy dalej, w czasie kryzysu na rynku budowlanym może być to dla nich duży problem finansowy. Biorąc pod uwagę fakt, że tylko w ubiegłym roku oddano do użytkowania ponad 160 tys. nowych mieszkań, to koszty wypisów księgi wieczystej przekraczały 50 mln zł (zakładając, że koszt wypisów dla jednego mieszkania wynosił 300 zł) – dodaje gazeta.

 

 

Źródło: „Gazeta Prawna” 5.06.2009 | 2009-06-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemgaraże na sprzedażdziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat Pułtuskidomy na sprzedaż powiat Bytowskilokale użytkowe na wynajem gmina Olszankalokale użytkowe na wynajem gmina Sławamieszkania na sprzedaż w Jastrzębiimieszkania na sprzedaż w Smolicachdomy na sprzedaż w Lipowej

Deweloperzy

);