Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mineralna wełna a ocieplenie drewnianego domu – porównanie rozwiązań izolacyjnych

Artykuł sponsorowany | 2023-11-29

Mineralna wełna a ocieplenie drewnianego domu – porównanie rozwiązań izolacyjnych
Mineralna wełna a ocieplenie drewnianego domu – porównanie rozwiązań izolacyjnych

Termoizolacja jest kluczowym elementem procesu wykańczania domu zbudowanego z drewna, niezależnie od zastosowanej techniki budowy. Istotne jest tutaj zarówno dokonanie właściwego wyboru materiału izolacyjnego, jak i dokładne i staranne wykonanie izolacji. Ma to na celu efektywne zmniejszenie utraty ciepła, co z kolei gwarantuje mieszkańcom wygodę i komfort życia. Domy drewniane najczęściej są izolowane przy użyciu wełny mineralnej, która jest uznawana za materiał najbardziej odpowiedni do tego celu.

Z artykułu dowiesz się: 

 • Dlaczego wełna mineralna jest dobrym rozwiązaniem do ocieplenia drewnianego domu? 

 • Jakie są właściwości wełny mineralnej? 

 • Jak krok po kroku wykonać ocieplenie ściany z bali od zewnątrz? 

 • Jak ocieplić ścianę zewnętrzną z bali metodą suchą? 

 • Jak ocieplić ścianę zewnętrzną z bali metodą mokrą? 

 

Dlaczego wełna mineralna jest dobrym rozwiązaniem do ocieplenia drewnianego domu? 

Wełna mineralna, używana do ocieplania domów drewnianych, posiada właściwości paroprzepuszczalne bardzo zbliżone do drewna, co umożliwia swobodny przepływ pary wodnej przez ściany. Co jeszcze przemawia za wełną mineralną do ocieplenia ściany zewnętrznej domu z bali? 

 

Jakie są właściwości wełny mineralnej? 

 

 • Charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, wynoszącym od 0,031 W/mK do 0,045 W/mK. Dzięki temu zapewnia ona stabilność cieplną w izolowanych pomieszczeniach. 

 • Z uwagi na swoją włóknistą strukturę, wełna mineralna efektywnie redukuje poziom hałasu, będąc skutecznym izolatorem akustycznym. 

 • Jest sklasyfikowana jako materiał niepalny w najwyższej europejskiej klasie A1 (w skali A1-F), co oznacza, że nie przyczynia się do rozprzestrzeniania płomienia. 

 • Topi się w temperaturze powyżej 1000ºC i może służyć jako bariera przeciwogniowa przez niemal 2 godziny. 

 • Pod wpływem temperatury włókna wełny nie wydzielają dymu, co wynika z ich włóknistej struktury. 

 • Umożliwia przenikanie pary wodnej przez swoje włókna, ale nie ma właściwości higroskopijnych, co oznacza, że nie absorbuje wilgoci. 

 • Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ dla wełny jest od 40 do 60 razy mniejszy w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych, co ułatwia wymianę wilgoci. 

Ocieplenie od środka ściany zewnętrznej z bali drewnianych – krok po kroku 

Ocieplenie domu od zewnątrz można zrealizować na dwa główne sposoby: poprzez metodę lekką suchą, która jest prostsza, lub poprzez metodę lekką mokrą, znaną jako bezspoinowy system ocieplania (BSO). W obu tych przypadkach rekomenduje się użycie wełny mineralnej, zarówno szklanej, jak i skalnej. Jak proces ten powinien wyglądać krok po kroku? 

 

Metoda lekka sucha 

 

 1. Przed rozpoczęciem ocieplania, drewniane bale i elementy szkieletowe należy zabezpieczyć środkami ochronnymi przeciwko szkodnikom i wilgoci. 

 2. Co 40 cm do bali drewnianych mocujemy słupki o wymiarach 100x60mm, używając do tego perforowanych przewiązek. 

 3. Płyty izolacyjne z wełny mineralnej mocujemy na lekki docisk, co zapobiega tworzeniu się nieszczelności na stykach płyt. Rozpoczynamy montaż od dolnej części szkieletu, kierując się ku górze. 

 4. Aby chronić ocieplenie przed wilgocią i ryzykiem powstania zagrzybienia, montujemy odpowiednią paroizolację i zapewniamy dostęp powietrza. 

 5. Między płytą gipsowo-kartonową a rusztem należy zastosować folię paroizolacyjną. 

 6. Nad poziomem terenu i w okolicach wylotu pod okapem dachu konieczne jest utworzenie szczelin wlotowych lub otworów wentylacyjnych. 

 7. Pomiędzy ścianą z bali a szkieletem drewnianym, za pomocą ażurowych wieszaków metalowych, powinna być utrzymana 3-centymetrowa pionowa szczelina wentylacyjna. 

Ten proces ocieplania domu drewnianego wełną mineralną metodą suchą zapewnia skuteczną izolację termiczną przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wentylacji i ochrony przed wilgocią. 

 

W miejscach, w których zamontowanie płyt lub mat jest trudne lub wręcz niemożliwe, warto wykorzystać ten produkt – https://www.rockwool.com/pl/produkty-i-rozwiazania/produkty/granrock-super/.  

 

Metoda lekka mokra 

Ocieplenie wełną mineralną domu drewnianego metodą mokrą różni się od metody suchej przede wszystkim sposobem montażu i zastosowaniem innych materiałów. Oto jak to wygląda w punktach: 

 1. Podobnie jak w metodzie suchej, należy najpierw zabezpieczyć drewniane bale i elementy konstrukcyjne przed szkodnikami i wilgocią, stosując odpowiednie środki ochronne. 

 2. W metodzie mokrej nie stosuje się słupków drewnianych. Zamiast tego, na ścianie drewnianej przygotowuje się powierzchnię, która umożliwi przyklejenie wełny mineralnej. 

 3. Wełna mineralna jest przyklejana bezpośrednio do ściany za pomocą specjalnego kleju. Klej ten musi być elastyczny, aby kompensować ruchy drewna spowodowane zmianami wilgotności. 

 4. Po nałożeniu wełny i kleju konieczne jest odczekanie, aż klej całkowicie wyschnie, co może zająć kilka dni. 

 5. Tak jak w metodzie suchej, stosuje się odpowiednią paroizolację, aby zapobiec kondensacji wilgoci. Ponadto, należy zapewnić odpowiednią wentylację, zwłaszcza w okolicach dachu i przyziemia. 

 6. Po zamontowaniu izolacji, na zewnątrz ściany aplikuje się kolejne warstwy, takie jak tynki, które również są nakładane metodą mokrą. 

 7. Podobnie jak w metodzie suchej, konieczne jest zachowanie szczelin wentylacyjnych w odpowiednich miejscach, aby zapewnić cyrkulację powietrza. 

Metoda sucha ocieplenia ścian domu drewnianego pozwala na szybkie wykonanie prac, często w ciągu jednego dnia. Z kolei metoda mokra, choć droższa i bardziej złożona, oferuje istotne korzyści. Pozwala na osiągnięcie wysokich parametrów izolacyjnych przy stosunkowo cienkiej warstwie izolacji, co daje możliwość użycia różnych rodzajów tynków. 

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany | 2023-11-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na zamianędziałki na wynajemdomy na sprzedaż powiat Olkuskimieszkania na sprzedaż powiat Strzelecko-Drezdeneckidomy na wynajem gmina Jedlińsklokale użytkowe na sprzedaż gmina Hrubieszówmieszkania na sprzedaż w Paczkowiedomy na sprzedaż w Paradowiemieszkania na wynajem w Głodowie Wielkim

Deweloperzy

);