Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie zmiany obowiązują od marca?

IzaBella Skalna | 2023-03-16

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie zmiany obowiązują od marca?
Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie zmiany obowiązują od marca?

1 marca br. weszły w życie nowe zasady rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, z którego będzie mogło teraz skorzystać znacznie więcej osób. Co się zmieniło? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt na mieszkanie bez wpłaty własnej?

Jak zmieniły się zasady programu?

 
Pierwotna wersja programu nakładała na kredytobiorców obowiązek zgromadzenia środków finansowych w ramach wkładu własnego, ale w wysokości, która nie przekraczałaby 10 proc. Oznaczało to, że z programu automatycznie były wykluczane osoby, które posiadały kapitał przykładowo na poziomie 12 proc. Według nowych zasad limity te zostały zniesione, przez co znacznie więcej osób będzie mogło skorzystać z rządowego projektu.
 
Od tego miesiąca „Mieszkanie bez wkładu własnego” skierowane jest do osób, które:
 
  • nie mają żadnych środków pieniężnych na poczet pierwszej wpłaty własnej w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny,
  • dysponują kapitałem, ale jest on mniejszy niż wymagane przy kredycie 20 proc. całkowitych kosztów inwestycji,
  • posiadają dokładnie 20 proc. wkładu własnego liczone od całej kwoty kosztu inwestycji.
 
Z nowych regulacji wynika, że państwo dopłaci brakującą kwotę tym osobom, którym nie udało się zgromadzić wymaganych przez banki 20 proc. wkładu własnego. Co ważne, państwo zrobi to bez żadnych dodatkowych kosztów.
 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z programu?

 
Niezwykle istotne jest to, że program „Mieszkanie bez wkładu własnego” nie jest wcale skierowany do klasy najuboższej, ponieważ ta może skorzystać z wielu innych form wsparcia polityki mieszkaniowej. Program, który w tym miesiącu doczekał się korzystnych zmian to raczej opcja dla tych, którzy nie posiadają mieszkania ani domu na własność i mają zdolności kredytowej na odpowiednio wysokim poziomie.
 
Co istotne, warunek nieposiadania mieszkania lub domu na własność zawiera pewne odstępstwa. W sytuacji, gdy w gospodarstwiedomowym jest co najmniej dwójka dzieci, wówczas pod uwagę bierze się metraż mieszkania. Niemniej jednak i ten posiada z góry ustalone limity:
 
  • gospodarstwo z dwójką dzieci – nieruchomość nie może być większa niż 50 mkw.,
  • ztrójkądzieci – powierzchnia użytkowa nie może przekraczać 75 mkw.,
  • z koleiw przypadku czwórki dzieci – dopuszczalny metraż to 90 mkw.
 

Co jeszcze się zmieniło w programie?

 
Zmiany wprowadzone w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”, jakie obowiązują od marca br., dotyczą również spłaty rodzinnej. Nowe zasady zezwalają bowiem na to, by spłata rodzinna byłamożliwa, gdyw trakcie obowiązywania umowy kredytowej w gospodarstwie domowym na świat przyjdzie drugie lub kolejne dziecko. Wówczas państwo dołoży do spłaty 20 tysięcy złotych (w przypadku drugiego dziecka) lub 60 tysięcy złotych (w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka). Spłata rodzinna przysługiwać będzie także tym osobom, które posiadają wkład własny na poziomie 20 proc. 

Źródło: KRN.pl | 2023-03-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniakamienice na wynajemdziałki na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Tarnobrzegmieszkania na wynajem powiat Lubańskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Śremdomy na sprzedaż gmina Miączynmieszkania na wynajem w Dobrejdomy na wynajem w Grotnikachmieszkania na wynajem w Uśniakach

Deweloperzy

);