Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkanie? A może lepiej dom?

2006-08-17

Mieszkanie? A może lepiej dom?

Coraz więcej osób noszących się z zamiarem kupna nieruchomości zadaje sobie to pytanie. Mieszkania drożeją i nikogo to już nie dziwi. Klienci pokornie przyjmują ceny, które dyktuje rynek.

Coraz więcej osób noszących się z zamiarem kupna nieruchomości zadaje sobie to pytanie. Mieszkania drożeją i nikogo to już nie dziwi. Klienci pokornie przyjmują ceny, które dyktuje rynek.

Przy decyzji o zakupie własnego M mającego zaspokajać potrzeby mieszkaniowe młodych rodzin lokalizacja nie jest już sprawą pierwszorzędną, teraz liczy się cena. Ceny mieszkań w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak: Krowodrza, Bronowice, Stare Miasto czy Wola Justowska zatrzymały się na względnie stałym poziomie, np. w Krowodrzy ok. 6–7 tys. zł/m2. Nadal jeszcze rosną ceny mieszkań sprzedawanych na Ruczaju i Kazimierzu. Od kilku do kilkunastu procent miesięcznie drożeją ceny mieszkań w mniej atrakcyjnych lokalizacjach: na Kurdwanowie, w Prokocimiu, Bieżanowie, Mistrzejowicach, na Prądniku Czerwonym i nawet w Nowej Hucie.

W ostatnim miesiącu nabywców znalazły m.in. mieszkania w następujących lokalizacjach: na Woli Justowskiej 2-pokojowe w wysokim standardzie za 520 tys. (co daje 9 955 zł/m2); na Prądniku Białym 4-pokojowe w bloku z wielkiej płyty za 275 tys. (3800 zł/m2); w Mistrzejowicach 4-pokojowe w bloku z wielkiej płyty za 221 tys. (3 000 zł/m2); na Olszy 3-pokojowe do remontu za 235 tys. (5000 zł/m2); w Płaszowie 1-pokojowe do częściowego remontu za 140 tys. (4034 zł/ m2); w Śródmieściu w starym budownictwie 3-pokojowe w cenie 242 tys. (4990 zł/m2); na Ruczaju 3-pokojowe na parterze w nowym budownictwie w cenie 267 tys. (5340 zł/m2); na Prądniku Czerwonym 3-pokojowe w bloku z wielkiej płyty za 305 tys. (5117 zł/ m2), na Os. Piaski Nowe 3-pokojowe w wielkiej płycie za 250 tys. (4385 zł/m2), w Nowej Hucie 3-pokojowe w bloku z wielkiej płyty w cenie 197 tys. (4150 zł/m2). Wzrasta też zainteresowanie mieszkaniami w Wieliczce, mieszkania na nowych osiedlach w cenie nawet 3 900 zł/m2 znajdują klientów w ciągu tygodnia.

Mało jest transakcji gotówkowych, klienci kupują głównie na kredyt. Zdolność finansowa przyszłych nabywców mieszkań, nawet przy wsparciu kredytowym, jest ograniczona. Wielkość kredytu uzyskana na zakup mieszkania zawiera się w przedziale od 100–300 tys. zł. Stąd widoczne jest zwiększone zainteresowanie mieszkaniami w mniej atrakcyjnych lokalizacjach oraz tymi o niskim standardzie. Cena jest tutaj wyznacznikiem efektywnego popytu, czyli takiego, który może zostać zaspokojony.

Mieszkania w stanie deweloperskim są oferowane na sprzedaż już nie przez firmy budowlane, ale przez prywatnych nabywców, którzy takie locum sprzedają z zyskiem na metrze w granicach 800–1000 zł. Mieszkania na rynku pierwotnym sprzedają się „na pniu” często również wtedy, gdy inwestor nie uzyskał pozwolenia na budowę. Chęć zysku góruje nad zdrowym rozsądkiem przyszłych nabywców. W samym Krakowie w latach 2004–2005 oddano do użytku 9 tys. mieszkań. Ciągle brakuje ok. 9,5 tys. mieszkań. Moim zdaniem niewystarczająca podaż będzie w najbliższym czasie powodować dalszy wzrost cen mieszkań.

Klientami biur są nie tylko osoby, które traktują nieruchomość jako inwestycję kapitału, ale przede wszystkim rodziny, dla których zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jest sprawą priorytetową. Te ostatnie sprzedają mniejsze mieszkania po to, aby przy wsparciu finansowym banku kupić mieszkanie większe. Niejednokrotnie klienci rozważają też możliwość budowy własnego domu na obrzeżach Krakowa lub w gminach sąsiednich. W dzisiejszych realiach cenowych koszt budowy domu o pow. 140 m2 jest zbliżony do ceny 50-metrowego mieszkania w średnio atrakcyjnej lokalizacji w Krakowie.

Na przełomie września i października wejdzie w życie ustawa o dopłatach do kredytów mieszkaniowych, dzięki której kupujący mieszkania i budujący domy na kredyt będą mogli płacić mniej niż połowę odsetek przez osiem lat spłaty. Ustawa ta jest obwarowana ograniczeniami, cena mieszkania nie będzie mogła przekroczyć średnich kosztów budowy w województwie lub mieście wojewódzkim. W Krakowie znalezienie mieszkania, które spełniałoby ten warunek, graniczy z cudem. Z jednej strony rosnące wciąż ceny mieszkań, z drugiej możliwość skorzystania z dopłat może zachęcić część osób do zakupu działek, na których w przyszłości postawią swój własny, wymarzony dom.

Patrycja Krauss – Biuro Nieruchomości PÓŁNOC

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 17/2006 | 2006-08-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemgaraże na sprzedażmieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Kaliskidomy na sprzedaż powiat Złotowskimieszkania na wynajem gmina Obszadomy na wynajem gmina Markuszówdomy na wynajem w Ogrodziskumieszkania na wynajem w Strużynydomy na wynajem w Cegielnii

Deweloperzy

);