Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkania Plus kosztem polskich lasów?

2017-07-27

Mieszkania Plus kosztem polskich lasów?

KZN ma gromadzić państwowe grunty pod zabudowę „Mieszkań Plus”. Czy państwowe lasy zostaną zastąpione mieszkaniami na wynajem?

Zabudowa mieszkaniowa realizowana w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” ma powstawać na państwowych gruntach. Przy okazji opracowywania ustawy dotyczącej Krajowego Zasobu Nieruchomości, do którego mają trafiać państwowe działki przeznaczone pod inwestycje, pojawiło się pytanie odnoszące się do Lasów Państwowych i ewentualnej wycinki drzew na rzecz tanich mieszkań na wynajem.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dokument chroni obszary zalesione, ponieważ do Krajowego Zasobu Nieruchomości mają trafiać jedynie ziemie z terenów zurbanizowanych. Ponadto w programie „Mieszkań Plus” będą rozpatrywane wyłącznie grunty widniejące w miejscowych planach lub studiach zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę. Ministerstwo zastrzega również, że zalesione działki, które zostaną zgłoszone do Krajowego Zasobu Nieruchomości, po przeprowadzonych analizach będzie można przekazać Lasom Państwowym w celu zwiększenia lesistości. Tym samym oznacza to, że działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości nie zakłada wycinki drzew w celu pozyskania nieruchomości pod zabudowę tanich mieszkań na wynajem.

Pozostające w zasobach Lasów Państwowych grunty będzie można przekazać na cele mieszkaniowe pod warunkiem, że zostały one uznane za nieprzydatne w kwestiach gospodarki leśnej i zakwalifikowano je jako obszary, na których mogą powstać obiekty mieszkalne. Założenie dotyczy nieruchomości nieporośniętych drzewostanem oraz mieszczących się w granicach administracyjnych miast, a tym samym wyklucza tereny, gdzie prowadzona jest gospodarka leśna.     

Źródło: KRN.pl | 2017-07-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (4)

Waldemar ⋅ 02-08-2017 | 10:04

Fake news....... Autor tytułu powinien sie wstydzic

mike ⋅ 01-08-2017 | 23:15

To było za PO >>>>>19.12.2014 - cytat z gazetabaltycka.pl, autor Michal lange Pod osłoną nocy w dniu 18.12.2014 o godz 0:44 próbowano otworzyć drogę do prywatyzacji Lasów Państwowych Po nieudanej, nocnej próbie zmiany Konstytucji RP, którą próbowała przeprowadzić koalicja Platformy, PSL, TR i SLD, warto wyjaśnić, o co tak naprawdę chodziło jej autorom. Zanim jednak to nastąpi, zwróćmy uwagę na skład tej dziwacznej, bardzo egzotycznej koalicji. O ile współpraca Janusza Palikota z partią rządzącą dziwić nie może, bo od początku kontrowersyjny poseł był jej mniej lub bardziej cichym koalicjantem, to stanowisko SLD zdumiewa. Gdy do tego dodamy, że zmiana Konstytucji miała prowadzić do możliwości prywatyzacji polskich lasów – sytuacja jest bardziej niż zdumiewająca… Wracając do meritum. W dużym uproszczeniu Lasy Państwowe są jednostką organizacyjną Skarbu Państwa. I w tej formie funkcjonują od lat, co powoduje, że w zasadzie nie ma możliwości przejęcia polskich lasów przez podmioty prywatne, bo przecież zasadniczo nie można sprywatyzować państwa. Proponowana ustawa o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej projektowana przez Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa proponuje: Art. 1 W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483, z późn. zm.) ………….. dodaje się art. 74a w brzmieniu: „Art. 74a. 1. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie. 2. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. 3. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności na równych zasadach. Zasady udostępniania i gospodarowania lasami określa ustawa.” Obecnie Art. 74 Konstytucji RP nie mówi nic o Lasach Państwowych. Co proponuje projekt? Nic innego jak tylko możliwość przekształcania własnościowego, czyli np. sprzedaż podmiotom prywatnym w drodze ustawy. A ustawę, jak wiadomo, dalece łatwiej jest przegłosować niż zmienić formę prawną Lasów Państwowych, co byłoby niezbędne, aby móc dokonać przekształcenia własnościowego lasów. Przy sprzyjających okolicznościach, wieczorną lub nocną porą można przegłosować każdą ustawę… A zatem otwieramy drogę do prywatyzacji Lasów Państwowych? Tak prawdopodobnie miało być. Na wszelki wypadek głosowanie ustalono na godziny nocne, licząc zapewne, że łatwiej będzie ustawę przeforsować. Ale mimo tych „sprytnych” zabiegów, zabrakło 5 głosów do tego, aby udało się zmienić Konstytucję RP. W głosowaniu za zmianą opowiedziało się 291 posłów, 150 było przeciw.

mirek ⋅ 01-08-2017 | 23:13

Treść notatki, jeśli dobrze rozumiem, ogólnie mówi, że nie będzie wycinki lasów państwowych pod zabudowę Mieszkania Plus. Tytuł notatki sugeruje 'kosztem polskich lasów ?' - coś całkiem odwrotnego, czyli nieporozumienie lub manipulacja :(.

POL ⋅ 01-08-2017 | 19:16

Totalna opozycja, totalny odlot, totalne nieporozumienie i propaganda

Pokaż wszystkie komentarze (4)

 

 

Deweloperzy

);