Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Materiały do budowy domów podrożeją w tym roku o 10–15 proc.

2007-02-08

Materiały do budowy domów podrożeją w tym roku o 10–15 proc.

W 2007 roku podwyżki cen materiałów budowlanych są nieuniknione. Oznacza to wyższe koszty budowy domów i mieszkań, a co za tym idzie, wzrost ich cen.

Jak donosi na swych łamach „Gazeta Prawna", w 2007 roku podwyżki cen materiałów budowlanych są nieuniknione. Oznacza to wyższe koszty budowy domów i mieszkań, a co za tym idzie, wzrost ich cen. Dlatego jeszcze więcej zapłacimy za budowę domu i zakup mieszkania od dewelopera.

Innym obserwowanym problemem jest to, że po niektóre rodzaje materiałów ustawiają się kolejki, gdyż magazyny świecą pustkami - a to z kolei powoduje spowolnienie prac budowlanych.

Jak czytamy dalej, przyczyn podwyżek jest kilka. Duży wpływ odgrywają rosnące ceny prądu i gazu, ale i boom mieszkaniowy. Wyższe ceny to również skutek rosnących kosztów transportu, a także silna presja płacowa w firmach produkcyjnych. Fala podwyżek, która ruszyła w ubiegłym roku, była sporym zaskoczeniem dla wykonawców robót budowlanych.

W tym roku należy liczyć się ze wzrostem cen cementu - twierdzi „Gazeta Prawna”. Podwyżka wyniesie między 10 a 15 proc. Kolejną, deficytową grupą asortymentową będą materiały ocieplające. Podwyżkę wyniesie w granicach 6 proc. Jednak niektóre specjalistyczne czy nietypowe wełny zdrożeją nawet o 20 proc. Na pewno w górę pójdą też materiały ścienne. Podobnie będzie z cenami betonów komórkowych - ich podwyżka jest wywołana wzrostem cen surowców zarówno energetycznych, jak i komponentów do produkcji: czyli cementu, wapna, a nawet piasku, którego ceny również mocno poszły w górę. Również zdrożeją wyroby stalowe: pręty zbrojeniowe, siatki zbrojeniowe czy stal konstrukcyjna, choć w tym przypadku ceny w dużym stopniu uzależnione są od sytuacji na światowym rynku stali. Podwyżka może być znaczna. Natomiast dużych podwyżek nie należy się spodziewać w segmencie chemii budowlanej - ceny wzrosną najwyżej o 5 proc.

Źródło: „Gazeta Prawna”, 07.02.2007 | 2007-02-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadomy na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Koszalińskidomy na wynajem powiat Niżańskimieszkania na sprzedaż gmina Godziesze Wielkiemieszkania na wynajem gmina Międzychóddomy na wynajem w Woleńmieszkania na sprzedaż w Zabłociu Kanigowskimdomy na wynajem w Kaniewie

Deweloperzy

);