Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Likwidacja pozwoleń może nie przyspieszyć budowy

2008-07-22

Likwidacja pozwoleń może nie przyspieszyć budowy

Rozpoczęcie inwestycji stanie się możliwe już po dokonaniu jej rejestracji przez starostę, który będzie miał na to 30 dni. Brak sankcji za nieprzestrzeganie terminu może sprawić, że rozpoczęcie budowy domu w ciągu 30 dni będzie fikcją.

Rozpoczęcie inwestycji stanie się możliwe już po dokonaniu jej rejestracji przez starostę, który będzie miał na to 30 dni. Brak sankcji za nieprzestrzeganie terminu może sprawić, że rozpoczęcie budowy domu w ciągu 30 dni będzie fikcją – donosi „Gazeta Prawna”.

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa budowlanego ma skrócić czas rozpoczynania inwestycji budowlanych. Po to likwiduje ona pozwolenia na budowę i zastępuje je prostą procedurą rejestracji inwestycji budowlanych. Zgodnie z projektem, przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor musi złożyć wniosek do starosty o zarejestrowanie zamierzonej inwestycji i wydanie zaświadczenia o jej zarejestrowaniu. Wniosek ten powinien dotyczyć całego zamierzenia budowlanego – przypomina dziennik. Do wniosku inwestor musi dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami, dwa egzemplarze inwentaryzacji i oceny technicznej oraz zgodę urbanistyczną, jeżeli działka, na której ma powstać budynek, nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Po otrzymaniu od inwestora kompletnych dokumentów starosta będzie miał 30 dni na dokonanie rejestracji. Właśnie ten termin budzi wśród inwestorów najwięcej kontrowersji. Projekt ustawy nie daje bowiem inwestorom prawa do rozpoczynania prac po upływie terminu na zarejestrowanie inwestycji – podkreśla „Gazeta Prawna”. Projekt nowelizacji prawa budowlanego przewiduje co prawda, że jeżeli starosta przekroczy 30-dniowy termin na zarejestrowanie inwestycji, to wojewoda będzie mógł nałożyć na niego karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Jednak inwestorzy nie wierzą, że przyniesie to jakikolwiek skutek. Możliwość nałożenie na starostę kary za przekroczenie terminu na wydanie pozwolenia na budowę istniej bowiem już obecnie, jednak w praktyce sankcja ta jest bardzo rzadko stosowana.

Źródło: „Gazeta Prawna” 22.07.2008 | 2008-07-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajeminne nieruchomości na wynajemdziałki na wynajemdomy na sprzedaż powiat Mławskidomy na sprzedaż powiat Gołdapskidomy na sprzedaż gmina Kwilczmieszkania na wynajem gmina Pionkimieszkania na wynajem w Sterkowiedomy na wynajem w Drzeczkowiedomy na sprzedaż w Woli Koryckiej Górnej

Deweloperzy

);