Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Liczy się zaklasyfikowanie obiektu budowlanego

2009-11-16

Liczy się zaklasyfikowanie obiektu budowlanego

Dla zastosowania obniżonej 7-proc. stawki VAT znaczenie ma nie tylko rodzaj wykonywanych prac.

Dla zastosowania obniżonej 7-proc. stawki VAT znaczenie ma nie tylko rodzaj wykonywanych prac, ale także zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, w którym wykonywane są prace, do obiektów budownictwa mieszkaniowego – podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”.

Roboty (usługi) budowlane są usługami sklasyfikowanymi według Polskiej Klasyfikacji Działalności w Dziale 45 Budownictwo – przypomina dziennik. W przypadku podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót (kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku). Kwota należna obejmuje natomiast całość świadczenia należnego od nabywcy. Jak czytamy dalej, przy rozliczaniu podatku od towarów i usług z tytułu usług budowlanych obowiązuje podstawowa stawka VAT, czyli 22 proc. Jednak, zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 12 i 12c ustawy o VAT, a także par. 6 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w niektórych sytuacjach podstawową stawkę podatku można obniżyć do 7 proc.

I tak stawkę podatku w wysokości 7 proc. można stosować do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – wylicza gazeta. Stawkę obniżoną stosuje się również w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w Dziale 12 oraz budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

 

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” 16.11.2009 | 2009-11-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażmieszkania do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Grajewskimieszkania na wynajem powiat M. Dąbrowa Górniczamieszkania na wynajem gmina Ożarów Mazowieckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Włocławekdomy na sprzedaż w Jurkowiemieszkania na wynajem w Dębach Janiszewskichmieszkania na wynajem w Jeziorkach

Deweloperzy

);