Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Legalizacja samowoli tylko do końca roku

2007-06-01

Legalizacja samowoli tylko do końca roku

Budynki wybudowane nielegalnie w latach 1995 – 2003 zostaną zalegalizowane bezpłatnie. Wnioski o bezpłatną legalizację mogą być składane jedynie do 1 stycznia 2008 r. Dziś legalizowanie domu jednorodzinnego jest rzadkie, gdyż kosztuje 50 tys. zł.

Budynki wybudowane nielegalnie w latach 1995 – 2003 zostaną zalegalizowane bezpłatnie. Wnioski o bezpłatną legalizację mogą być składane jedynie do 1 stycznia 2008 r. – donosi „Gazeta Prawna”. Dziś legalizowanie domu jednorodzinnego jest rzadkie, gdyż kosztuje 50 tys. zł.

Jak czytamy, już od połowy czerwca wszystkie osoby, które dopuściły się samowoli budowlanych między 1 stycznia 1995 r. a 11 lipca 2003 r., tzn. wybudowały obiekt niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, będą mogły dokonać bezpłatnej legalizacji. Takie uprawnienie wynika z podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy z 7 lipca 1984 r. Prawo budowlane (Dz.U. 2006 r. nr 156, poz. 1118 i nr 170, poz. 1217). Z darmowej legalizacji będą mogły skorzystać osoby, które dopuściły się samowoli budowlanej i nigdy nie występowały o pozwolenie na użytkowanie obiektu ani nie próbowały w inny sposób zalegalizować budowli. Konieczne jest również to, by przez co najmniej pięć lat przed 11 lipca 2003 r. użytkowały nielegalny obiekt. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, to możliwe będzie dokonanie bezpłatnej legalizacji, ale tylko do końca tego roku. Później trzeba będzie ponosić opłaty według powszechnie obowiązujących zasad.

Zgodnie z cytowaną przez „Gazetę Prawną" opinią, samowola budowlana polega na wybudowaniu obiektu budowlanego z naruszeniem przepisów ustawy Prawo budowlane. Może ona zatem zostać popełniona np. poprzez wybudowanie domu w ogóle bez pozwolenia na budowę lub też na jego rozbudowie niezgodnej z projektem, np. poprzez dobudowanie kondygnacji lub ganku. Bardzo często inwestorzy decydują się również na rozpoczęcie budowy jeszcze przed otrzymaniem niezbędnych pozwoleń, gdyż zależy im na czasie. Takie zachowanie również jest samowolą. Także brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przyczynia się do samowolnego budowania. Przyznanie możliwości darmowej legalizacji może skłonić wielu ludzi do wszczęcia procedury legalizacji. W praktyce jednak może okazać się, że niewiele osób skorzysta z niej, gdyż do tego potrzebne jest stwierdzenie, że samowola budowlana jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jak wiadomo, w bardzo wielu gminach takich planów nie ma.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Arkadiusz Jaraszek, „Gazeta Prawna” 1–3.06.2007 | 2007-06-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciagaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Giżyckidomy na sprzedaż powiat Polkowickimieszkania na wynajem gmina Domaradzmieszkania na sprzedaż gmina Kowarydomy na wynajem w Lafajetowodomy na sprzedaż w Tworzykowodomy na wynajem w Białej Górze

Deweloperzy

);