Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kto korzysta z ulg mieszkaniowych

2008-03-04

Kto korzysta z ulg mieszkaniowych

Prawo do odliczania starych ulg mieszkaniowych przysługuje już tylko tym, którzy w odpowiednim czasie dokonali wydatków uprawniających do ulgi.

Prawo do odliczania starych ulg mieszkaniowych przysługuje już tylko tym, którzy w odpowiednim czasie dokonali wydatków uprawniających do ulgi. Choć przepisy już nie obowiązują, można korzystać z odliczeń na zasadzie praw nabytych – przypomina „Gazeta Prawna”.

Do ulg mieszkaniowych zaliczało się wydatki m.in. na: budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, wkład budowlany lub mieszkaniowy wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne – czytamy dalej. Ulga remontowa zniknęła z ustawy 1 stycznia 2004 r., a ostatnich wydatków uprawniających do odliczenia można było dokonać w 2005 roku. Jednak na mocy przepisów przejściowych z ulgi remontowej mogą skorzystać podatnicy, którym zabrakło podatku do rozliczenia ulgi. Ulgą, która już zniknęła z ustawy o PIT, jest tzw. ulga na kasę mieszkaniową. Jednak w tym przypadku można dokonywać odliczeń, które nie znalazły pokrycia w podatku z lat ubiegłych oraz wydatków premiowanych ulgą. W przeciwieństwie do ulgi remontowej o tym, jak długo można odliczać ulgę, decyduje nie konkretny termin przewidziany przez ustawodawcę, ale umowa podpisana z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową – podkreśla dziennik. Ulga odsetkowa to ostatnio zlikwidowane odliczenie związane z inwestycją mieszkaniową. Dodatkowo jest związane z wieloma warunkami. Po likwidacji ulgi, czyli od 1 stycznia 2007 r. podatnicy będą dokonywać odliczeń tylko na zasadzie praw nabytych. Jednak tak jak w przypadku ulgi na kasę mieszkaniową będą mogli dokonywać odliczeń wydatków za każdy kolejny rok spłacania kredytu czy pożyczki.

Dowody poniesienia wydatków odliczanych w ramach ulg mieszkaniowych należy przechowywać przez 5 lat. Okres ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym składane było zeznanie, w którym wykazano odliczenia, np. faktury wystawione w 2005 roku należy przechowywać do końca 2011 roku – informuje „Gazeta Prawna”.

Więcej w „Gazecie Prawnej”.

Źródło: „Gazeta Prawna” 4.03.2008 | 2008-03-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniadomy na wynajemdomy na zamianęmieszkania na wynajem powiat Kozienickimieszkania na wynajem powiat Świdwińskimieszkania na wynajem gmina Grutadomy na wynajem gmina Chrostkowomieszkania na sprzedaż w Dudkachmieszkania na wynajem w Konotopiedomy na sprzedaż w Stary Grzybów

Deweloperzy

);