Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredyty mieszkaniowe w złotych wrażliwsze na podwyżki stóp

2007-09-28

Kredyty mieszkaniowe w złotych wrażliwsze na podwyżki stóp

Kredyty mieszkaniowe w złotych są bardziej wrażliwe na podwyżki stóp banku centralnego od kredytów we frankach szwajcarskich. Tym razem zgodnie z przewidywaniem – Rada Polityki Pieniężnej stóp nie zmieniła. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że zostaną one podniesione za miesiąc.

Kredyty mieszkaniowe w złotych są bardziej wrażliwe na podwyżki stóp banku centralnego od kredytów we frankach szwajcarskich – czytamy w portalu eGospodarka.pl. Tym razem – zgodnie z przewidywaniem – Rada Polityki Pieniężnej stóp nie zmieniła. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że zostaną one podniesione za miesiąc.

Analitycy Expandera sprawdzili, jak wcześniejsze podwyżki stóp wpłynęły na podniesienie średniej ceny kredytu mieszkaniowego – podaje portal. We wrześniu 2006 r. różnica pomiędzy oficjalną stopą NBP (która wynosiła wtedy 4 proc.) a średnim oprocentowaniem kredytu na kwotę 400 tys. zł (bez wkładu własnego, zaciągniętego na 20 lat) wynosiła 1,53 pkt. proc., a obecnie ta różnica spadła do 1,45 pkt. proc. – czytamy. Oznacza to, że wzrost stóp o 0,75 pkt proc. przełożył się na wzrost oprocentowania o 0,67 pkt.. proc. Zatem we wzroście oprocentowania kredytów odzwierciedliło się tylko 91 proc. podwyżki oficjalnych stóp.

W przypadku kredytów we frankach podwyżki stóp w mniejszym stopniu przekładały się w badanym okresie na wzrost oprocentowania kredytów. W ciągu ostatniego roku oficjalna stopa w Szwajcarii wzrosła o 1 pkt. proc., podczas gdy kredyt na kwotę 400 tys. zł „podrożał” tylko o 0,74 pkt. proc. Zatem w tym wypadku podwyżki zostały odzwierciedlone w oprocentowaniu zaledwie w 74 proc.

Więcej w portalu eGospodarka.pl

Źródło: eGospodarka.pl 27.09.2007 | 2007-09-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice do kupieniakamienice na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Chełmińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Tomaszowskidomy na wynajem gmina Zalesiedomy na wynajem gmina Brzeźniodomy na wynajem w Nowe Grabiemieszkania na wynajem w Woli Grabskiejdomy na sprzedaż w Płochowie

Deweloperzy

);