Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredytobiorcy już wiedzą, gdzie są luki w ustawie

2007-03-12

Kredytobiorcy już wiedzą, gdzie są luki w ustawie

Może dojść do prób wyłudzenia dopłat do odsetek od preferencyjnych kredytów hipotecznych – donosi „Gazeta Prawna”. Na rynku wtórnym część pieniędzy za transakcje kupna-sprzedaży mieszkań może być płacona pod stołem. Banki nie są w stanie zweryfikować oświadczeń składanych przez klientów ubiegających się o dopłaty.

Może dojść do prób wyłudzenia dopłat do odsetek od preferencyjnych kredytów hipotecznych – donosi „Gazeta Prawna”. Na rynku wtórnym część pieniędzy za transakcje kupna-sprzedaży mieszkań może być płacona pod stołem. Banki nie są w stanie zweryfikować oświadczeń składanych przez klientów ubiegających się o dopłaty.

„Od miesiąca można składać wnioski o preferencyjne kredyty mieszkaniowe w PKO BP, od tygodnia w większości SKOK-ów” – przypomina dziennik. Wszystko wskazuje na to, że wiele osób zaczyna zastanawiać się jak obejść przepisy ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, aby skorzystać z dopłat.

Jak czytamy, „możliwość skorzystania z preferencyjnego kredytu zależy od spełnienia szeregu warunków – m.in. ceny mkw. mieszkania. Nie może być ona wyższa niż ustawowe limity. To największa bariera w korzystaniu z dofinansowania do kredytów, gdyż wciąż rosnące ceny mieszkań powodują, że trudno zmieścić się w ustawowych granicach. W dużych miastach jest to praktycznie niemożliwe”. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że transakcje kupna-sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym będą się odbywały częściowo pod stołem. „Osoby, które myślą o dokonywaniu takich transakcji pod stołem, powinny jednak pamiętać, że cenę mieszkania ma prawo zweryfikować urząd skarbowy” – zwraca uwagę „Gazeta Prawna”.

„Ustawa przewiduje również, że aby skorzystać z dopłat, nie można być właścicielem ani współwłaścicielem mieszkania lub domu” – czytamy dalej. „Sytuacja mieszkaniowa kredytobiorcy oceniana jest jednak wyłącznie na dzień zawarcia umowy kredytu – potwierdza to interpretacja Ministerstwa Budownictwa. Krótko mówiąc, po zawarciu umowy można nabyć mieszkanie (bez obowiązku zwrotu dopłat), gdyż w ustawie nie wskazano takiego zakazu. Taką możliwość próbują wykorzystać osoby, które mają obecnie własne mieszkanie, ale chcą kupić drugie, korzystając z dopłat. Zamierzają więc pozbyć się na jakiś czas posiadanego lokum (np. darować bratu), następnie podpisać umowę kredytową, po czym odzyskać mieszkanie (np. brat zwróci mieszkanie w drodze darowizny). Kwota dopłat będzie tu wyższa niż opłaty związane z dwukrotnym przeniesieniem własności m.in. taksa notarialna, szczególnie jeśli darowizna będzie dotyczyła osoby zwolnionej z podatku od darowizn”.

Kolejną kwestią, którą porusza dziennik, jest fakt, że „banki przyjmujące wnioski nie będą w stanie zweryfikować spełnienia wszystkich warunków ustawowych, uprawniających do skorzystania z dopłat. W wielu kwestiach będą musiały bowiem opierać się na oświadczeniach klientów. (...) Bank nie ma podstaw ani obowiązku sprawdzania prawdziwości treści składanych oświadczeń – składając je, klienci ponoszą pełną odpowiedzialność za zawarte w nich treści.

Więcej informacji w „Gazecie Prawnej”

Źródło: Usowicz, „Gazeta Prawna”, 06.03.2007 | 2007-03-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice na zamianędomy na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Włocławskimieszkania na sprzedaż powiat M. Świętochłowicedomy na sprzedaż gmina Piwniczna-Zdrójlokale użytkowe na sprzedaż gmina Stoczek Łukowskimieszkania na wynajem w Kościankachmieszkania na sprzedaż w Puchowej Górzedomy na sprzedaż w Dębinach

Deweloperzy

);