Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredyt z dopłatą trochę dostępniejszy

2007-03-28

Kredyt z dopłatą trochę dostępniejszy

Być może więcej osób będzie się mogło starać o kredyt mieszkaniowy, którego oprocentowanie częściowo spłaca państwo, gdyż w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Kredytów z dopłatą do oprocentowania banki mogą udzielać od jesieni zeszłego roku. Umożliwiła im to ustawa z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. nr 183, poz. 1354). Często jednak tylko pozornie, gdyż jako warunek dopłaty ustala cenę 1 m kw. mieszkania (domu) na nierealnie niskim poziomie. Jednak jak donosi na swych łamach "Rzeczpospolita", być może więcej osób będzie się mogło starać o kredyt mieszkaniowy, którego oprocentowanie częściowo spłaca państwo, gdyż w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy. Obecna cena 1 m kw. mieszkania nie może przekroczyć średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. To średnia arytmetyczna dwóch ostatnio opublikowanych przez wojewodę wartości wskaźnika, obowiązujących dla gminy, w której znajduje się kredytowane mieszkanie lub dom. Wskaźnik przeliczeniowy wojewoda ogłasza raz na pół roku. W tej chwili w Warszawie jest to np. ok. 4370,50 zł za mkw., we Wrocławiu - 2669, a w Szczecinie - 2715. Tymczasem - czytamy dalej - ceny mieszkań w tych miastach są dużo wyższe. Projekt zmiany przewiduje, że średni wskaźnik będzie stanowił iloczyn 1,3 i wspomnianej średniej arytmetycznej. Nowelizacja może więc zwiększyć zainteresowanie tymi kredytami, ale nieznacznie. W dalszym ciągu bowiem ceny mieszkań są dużo wyższe niż przewidziane w nowelizacji. Jak informuje "Rzeczpospolita", na razie kredytów z dopłatami udziela Bank PKO BP. Skorzystało z nich 450 osób, większość na zakup mieszkania na rynku wtórnym.

Źródło: "Rzeczpospolita", 28.03.2007 | 2007-03-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażgaraże na sprzedażdziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Krośnieńskimieszkania na wynajem powiat Drawskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Wiśniowamieszkania na sprzedaż gmina Nowy Duninówdomy na wynajem w Woli Nieszkowskiejdomy na sprzedaż w Turzonkadomy na wynajem w Baranach

Deweloperzy

);