Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kraków traci cenne grunty na rzecz Cystersów

2006-08-17

Kraków traci cenne grunty na rzecz Cystersów

Siedem atrakcyjnych działek utracił Kraków na rzecz opactwa oo. Cystersów. Grunty te nigdy nie należały do zakonu. Komisja Majątkowa przy MSWiA przyznała je jako mienie zamienne na niejawnym posiedzeniu. Gmina Miasta Kraków złożyła wczoraj zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez przez Komisję Majątkową.

Siedem atrakcyjnych działek utracił Kraków na rzecz opactwa oo. Cystersów. Grunty te nigdy nie należały do zakonu. Komisja Majątkowa przy MSWiA przyznała je jako mienie zamienne na niejawnym posiedzeniu. Gmina Miasta Kraków złożyła wczoraj zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Komisję Majątkową – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy, te siedem działek w centrum miasta o łącznej powierzchni ponad 3 ha mają wartość 24 mln zł. Na kupno jednej z nich gmina ogłosiła już przetarg, a oferenci wpłacili wadium. Na innej krakowscy kupcy chcieli zbudować centrum handlowe.

O stracie działek miasto dowiedziało się z orzeczenia Komisji Majątkowej. Kto jej wskazał działki? – Pełnomocnik Cystersów! – skarży się „Gazecie Wyborczej” prezydent miasta Jacek Majchrowski. – Najgorsze jest to, że Komisja Majątkowa to organ jednoinstancyjny, jej orzeczenia są ostateczne. To niewyobrażalne, by w demokratycznym państwie stosować takie metody – dodaje.

W podobny sposób Komisja sięgnęła po atrakcyjne działki skarbu państwa w podkrakowskich Mogilanach (wartość ok. 2 mln zł). – O tym, że przekazano je Stowarzyszeniu Świętego Alberta, dowiedzieliśmy się z zaświadczenia z wydziału ksiąg wieczystych – dziwi się Halina Szłapa, dyrektor Wydziału Geodezji i Nieruchomości w Starostwie Krakowskim.

Dotychczas – pisze Gazeta – wokół powołanej przez Episkopat i rząd Komisji Majątkowej, która działa od 1991 r. (zajmuje się orzekaniem i rozwiązywaniem sporów wokół nieruchomości zabranych Kościołowi z naruszeniem prawa), nie wybuchały konflikty. Przydzielając Kościołowi mienie zamienne, sięgała ona zazwyczaj po ziemię Agencji Własności Rolnej. Sytuacja się zmieniła, gdy przyszła kolej na działki gminne – zwłaszcza warte wiele milionów złotych grunty w dużych miastach. Konflikty podgrzewa to, że Komisja sięga po dowolnie wybrane działki, które wskazują pełnomocnicy instytucji kościelnych.

Źródło: Magdalena Kursa, „Gazeta Wyborcza”, 17-08-2006 | 2006-08-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęlokale użytkowe do kupieniadomy do kupieniamieszkania na wynajem powiat Krośnieńskimieszkania na sprzedaż powiat M. Siedlcelokale użytkowe na wynajem gmina Tczewmieszkania na sprzedaż gmina Pietrowice Wielkiedomy na sprzedaż w Lipniemieszkania na sprzedaż w Ruskudomy na sprzedaż w Pupkach

Deweloperzy

);