Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kraków przyjazny inwestorom

2005-02-28

Kraków przyjazny inwestorom

Miesięcznik „Eurobuild Poland” już po raz trzeci zorganizował konferencję promującą małopolski rynek nieruchomości. Konferencja, nad którą patronat honorowy objął prezydent Jacek Majchrowski, odbyła się 16 lutego w krakowskim hotelu Grand.

Plusy i minusy
Konferencję „Możliwości inwestycyjne w Krakowie” rozpoczęło wystąpienie prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego na temat strategii i priorytetów rozwoju miasta. Omawiając najważniejsze atuty miasta, prezydent wspomniał o historyczno-kulturalnym dziedzictwie Krakowa, o bogatych tradycjach uniwerysteckich, świetnej kadrze nauczycielskiej, prężnym środowisku kulturalnym. Istotny jest również fakt, że Kraków jest miastem ludzi młodych – 60 proc. mieszkańców nie przekroczyło 45 lat. Wszystko to stanowi o niewątpliwej atrakcyjności i „magiczności” miasta. Należy się jednak zastanowić, w jaki sposób te atuty wykorzystać z największym pożytkiem dla miasta.

Do słabszych stron miasta prezydent zaliczył m.in. brak bazy noclegowej dla mniej zamożnych turystów i brak planów zagospodarowania przestrzennego. Jak wiadomo obecnie zaledwie 2,7 proc. terenów miasta jest objętych planami, jednak zgodnie z obietnicą prezydenta do końca 2007 roku ta powierzchnia zwiększy się do 25 proc. Problemem nadal pozostaje poziom infrastruktury technicznej, który mimo licznych inwestycji wciąż jeszcze pozostawia wiele do życzenia. Jak podkreślił Jacek Majchrowski większość istniejących przeszkód i zagrożeń dla rozwoju Krakowa została zdiagnozowana i obecnie opracowywane są sposoby ich usunięcia. Prezydent podkreślił również potrzebę współdziałania z Katowicami w opracowaniu wspólnej strategii przyciągnięcia inwestorów i wykorzystania możliwości regionu. Kończąc swoje wystąpienie, prezydent zapewnił, że Kraków jest otwarty na inwestorów i dodał, że największym potencjałem rozwojowym miasta są jego mieszkańcy.


Sektor biurowy
Podczas dyskusji panelowej Rafał Oprocha, starszy doradca ds. nieruchomości CB Richard Ellis, opisał sytuację w krakowskim sektorze biurowym. Kraków dysponuje zaledwie 120 tys. m kw. powierzchni biurowej. Na najbliższe lata planowane są kluczowe inwestycje zarówno adaptacyjne starych obiektów, jak i budowa nowych. Do niedawna 20 proc. powierzchni biurowych było niewynajęte, dopiero na przełomie roku 2004 i 2005 ten poziom obniżył się do 10 proc. Jak stwierdził Rafał Oprocha, na przełomie roku pojawiły się sygnały, które pozwalają uznać, że Kraków jest postrzegany przez inwestorów jako prężny ośrodek i ważne miejsce nowych inwestycji.


Rozwój infrastruktury transportowej
W swoim wystąpieniu dotyczącym rozwoju infrastruktury transportowej zastępca prezydenta Krakowa, Tadeusz Trzmiel przedstawił plany budowy dróg i autostrad w Krakowie. Już w tym roku rozpocznie się budowa odcinka autostrady A-4 Kraków – Tarnów, z planowanym terminem zakończenia w 2008 roku. W 2006 roku planowana jest budowa odcinka obwodnicy od węzła Wielicka do węzła Bieżanów. Do końca 2010 roku Kraków będzie miał zamkniętą obwodnicę. Budowa nowych dróg przyczyni się do poprawy dostępności inwestycyjnej terenów Nowej Huty i Płaszowa. Przewidywana jest również rozbudowa portu lotniczego w Balicach, tak aby mógł on obsługiwać ok. 5 mln pasażerów rocznie (obecnie ok. 1,2 mln) i budowa szybkiej kolei łączącej Balice z centrum Krakowa.


Ci, którym się udało
Na koniec przedstawiciele dwóch firm, które z powodzeniem zainwestowały w Krakowie – Comarch i Motorola – podzielili się z uczestnikami konferencji swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Rafał Chwast wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Comarch, firmy zajmującej się integracją systemów informatycznych opisał dynamiczny rozwój firmy od chwili jej powstania w 1993 roku. Kapitał założycielski spółki wynosił 2 tysiące złotych, a obecnie firma jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i jej kapitalizacja przekracza 100 mln euro. Firma prowadzi działalność na 4 kontynentach, a jej projekty informatyczne są realizowane w ponad 20 krajach. Omawiając czynniki, które umożliwiły tak dynamiczny rozwój firmy, Rafał Chwast wymienił m.in.: korzenie akademickie i otoczenie uniwersyteckie podczas pierwszego okresu działalności, uczestnictwo w europejskich programach badawczych, zwolnienia podatkowe związane z obecnością w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, kapitał pozyskany poprzez emisję akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz ciężką pracę i poświęcenie ludzi zatrudnionych w Comarch. Wiceprezes Chwast wspomniał również o dwóch czynnikach ograniczających rozwój firmy – niedostatecznej w stosunku do potrzeb firmy liczbie wykształconej kadry nowych pracowników (krakowskie uczelnie rocznie opuszcza ok. 120 absolwentów kierunków informatycznych o profilu inżynierskim) oraz zbyt wolnym tempie procesów administracyjnych związanych z realizowaniem nowych inwestycji. Comarch zamierza wybudować nową fabrykę oprogramowania i na decyzję WZ czeka już osiem miesięcy, mimo że na terenie, gdzie fabryka ma powstać nie ma bloków mieszkalnych, czyli teoretycznie nie powinno być żadnych problemów z uzyskaniem decyzji. Te utrudnienia sprawiają, że przedsiębiorca zaczyna brać pod uwagę inną lokalizację inwestycji.

Zdecydowanie odmiennego zdania na temat pracy urzędu był natomiast dyrektor Centrum Oprogramowania Motoroli Jacek Drabik, który stwierdził, że w ciągu ostatnich dwóch lat dostrzega wyraźną poprawę, jeśli chodzi o postawę miasta wobec inwestorów, którzy już są w Krakowie. Wymieniając czynniki, które zadecydowały o lokalizacji inwestycji w Krakowie, Jacek Drabik wspomniał m.in. o obecności dużego i prężnego centrum akademickiego i możliwości współpracy z uczelniami i ośrodkami badawczymi, dużej bazie specjalistów, relatywnie niskich (w porównaniu do USA) kosztach wysokiej klasy inżynierów, o dobrej infrastrukturze komunikacyjnej i telekomunikacyjnej, dogodnym położeniu w Europie Centralnej, strategicznym dla Motoroli położeniu w strefie czasowej pomiędzy USA i Azją oraz o dobrej bazie lokalnych dostawców podstawowego sprzętu i oprogramowania. Dyrektor Drabik potwierdził fakt, że krakowskie uczelnie kształcą zbyt mało informatyków w stosunku do zapotrzebowania rynku.

Na zakończenie konferencji w ramach zwiedzania najważniejszych projektów budowlanych uczestnicy mieli możliwość obejrzenia postępu prac przy budowie Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego i Galerii Kazimierz, której otwarcie przewidziano na 16 marca br.


(mak)

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 4/2005 | 2005-02-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadomy na zamianęmieszkania do kupieniadomy na sprzedaż powiat Wołomińskidomy na wynajem powiat Płockilokale użytkowe na wynajem gmina Bytówmieszkania na sprzedaż gmina Siechnicemieszkania na sprzedaż w Podkończycemieszkania na sprzedaż w Krzywowólcedomy na sprzedaż w Nierybie

Deweloperzy

);