Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kraków Business Park – jedyny w swoim rodzaju

2007-02-23

Kraków Business Park – jedyny w swoim rodzaju

W Zabierzowie, zaledwie 20 minut jazdy samochodem od centrum Krakowa, powstaje zaplanowane z wielkim rozmachem centrum biznesu.

W Zabierzowie, zaledwie 20 minut jazdy samochodem od centrum Krakowa, powstaje zaplanowane z wielkim rozmachem centrum biznesu.

Lokalizacja jest doskonała – tuż za północno-zachodnimi obrzeżami Krakowa, obok autostrady A4, 3 minuty jazdy samochodem od lotniska w Balicach. Na obszarze niemal 15 ha docelowo ma powstać 15 budynków. Zgodnie z obecnymi planami będzie to około 200 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy A. Pierwszy budynek – KBP 100 – powstał w 2002 roku. Wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na nowoczesną powierzchnię biurową zaczynają powstawać następne. Do budowy poszczególnych obiektów są powoływane spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kolejny budynek, KBP 200 o powierzchni 13 tys. m kw., będzie oddany w III kwartale br., a wynajęty przez Shella KBP 400 o powierzchni 12 tys. m kw. – już w marcu. Budowa trzech następnych biurowców rozpocznie się jeszcze w tym roku. Nowe budynki (KBP 600, KBP 800 i KBP 1000) będą o jedną kondygnację wyższe od pierwszego i w rezultacie będą miały większą powierzchnię do wynajęcia – 15 tys. m kw. W nowych budynkach oprócz parkingów naziemnych będą również parkingi podziemne. W KBP 200 powstanie 231 miejsc parkingowych, z czego 88 na parkingu podziemnym.

Budynek KBP 100 został zaprojektowany przez Autorską Pracownię Architektoniczną Detan z Kielc, a KBP 200 i KBP 400 – przez krakowskie biuro architektoniczne. Generalne wykonawstwo robót powierzono firmie Polnord. Głównymi najemcami pierwszego biurowca są takie firmy jak: ACS, Shell, Delphi, BCS, Peek, Capgemini, Accenture, UPM, PERI, Graff, Warta, Softbank – Asseco, Prokom SA, Andover Control. Zarządzaniem nieruchomością zajmuje się spółka Connection.

zdjęcie do ofertyzdjęcie do oferty

Na każdym piętrze na powierzchni około 2 tys. m kw. pracuje około 200 osób. Przestrzeń jest łatwa do zaadaptowania i do podziału zarówno na małe pokoje, jak i na biura typu open space. Całkowicie przeszklona fasada i atrium umożliwiają dodatkowe doświetlenie budynku od wewnątrz, wpływając na zwiększenie komfortu pracy. Przestrzeń, która mogłaby zostać wykorzystana na dodatkową powierzchnię biurową, została przeznaczona na doświetlenie miejsc pracy przez piękne atrium.

Budynek KBP 100 jest klimatyzowany (najwyższej klasy czterokanałową klimatyzacją), sufity w pomieszczeniach są podwieszane, a podłogi – podniesione. Obiekt został wyposażony w instalację przeciwpożarową tryskaczową i jest zasilany z dwóch niezależnych źródeł energii elektrycznej dwiema prywatnymi liniami o mocy 15 kV każda, co zapewnia nieprzerwaną pracę wszystkich urządzeń elektrycznych, sieci i systemów teleinformatycznych. W wypadku awarii układ zasilania zapewnia automatyczne przełączanie pomiędzy zasilaniem podstawowym i rezerwowym. System zasilania awaryjnego UPS gwarantuje podtrzymanie pracy systemów komputerowych i teletechnicznych przez okres 30 minut po całkowitym odcięciu budynku od podwójnego systemu zasilania w energię elektryczną.

Wraz z budową kolejnych biurowców inwestor przewiduje rozwój infrastruktury na terenie Business Parku. W najbliższym czasie powstanie m.in.: centrum medyczne, minimarket, sklepy, banki, przedszkole, fitness club. Każdy budynek będzie miał osobną restaurację. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w jednym budynku pracuje około 800 osób, a budynków tych ma powstać 15, to – jak łatwo policzyć – dziennie będzie tam przebywało ponad 10 tys. osób.

Na wniosek inwestora na terenie KBP powstał nowy przystanek – Kraków Business Park. Jest to pierwsza w Polsce prywatna stacja kolejowa. Od połowy lutego br. średnio co 20 minut zatrzymują się na niej 72 pociągi regionalne i międzywojewódzkie. Podróż z przystanku Kraków Główny do KBP zajmuje – w zależności od typu pociągu – od 10 do 14 minut. Przystanek jest bardzo nowoczesny, dwa perony są połączone przejściem podziemnym, zamontowano również windy dla osób niepełnosprawnych.

zdjęcie do oferty

KBP jest jedynym miejscem w Polsce posiadającym taką infrastrukturę, a dodatkowo zapewnia najemcom, którymi są głównie zagraniczne firmy outsourcingowe, możliwość nieograniczonej ekspansji zarówno w ramach jednego budynku, jak i całego Parku Biznesu, i to bez zmiany adresu i numerów telefonów. KBP zapewnia również możliwość skorzystania z pomocy publicznej, jako że znajduje się na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która umożliwia inwestorom otrzymanie zwolnienia z podatku dochodowego CIT do maksymalnej wysokości 40 – 66 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów nowo utworzonych miejsc pracy.

(mak)

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości", nr 4/2007 | 2007-02-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat Przeworskidomy na sprzedaż powiat Gorzowskimieszkania na sprzedaż gmina M. Włocławekdomy na wynajem gmina Solinadomy na wynajem w Wielkopolumieszkania na wynajem w Kępie Nadbrzeskiejmieszkania na sprzedaż w Porąbie

Deweloperzy

);