Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koszty związane z utrzymaniem mieszkań znacząco wpłynęły na wskaźnik cen towarów i usług we wrześniu

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-10-18

Koszty związane z utrzymaniem mieszkań znacząco wpłynęły na wskaźnik cen towarów i usług we wrześniu

We wrześniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., odnotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 5,9 proc. To efekt przede wszystkim wyższych cen w zakresie mieszkań.

Według comiesięcznego raportu GUS we wrześniu br., w odniesieniu do sierpnia br., największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały przede wszystkim wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,7 proc.). Podniosły one wskaźnik o 0,17 p. proc. Z kolei w porównaniu do notowań z września poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 6,4 proc.) podniosły ten wskaźnik o 1,6 p. proc.

Wśród szczegółowych danych dot. kształtowania się cen towarów i usług konsumpcyjnych w zakresie mieszkania uwagę zwraca przede wszystkim wzrost kosztów wywozu śmieci – usługa ta we wrześniu zdrożała o 19,7 proc. rok do roku. Duże wzrosty notuje się także w zakresie cen energii elektrycznej oraz gazu – odpowiednio o 9,5 i 9,2 proc. rok do roku. Ogółem koszt użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii wzrósł we wrześniu o 7,2 proc. rok do roku i 0,6 w porównaniu do sierpnia br. Z kolei wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego zdrożało w omawianym miesiącu o 3,8 proc. rok do roku i 0,7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

 

Wskaźnik cen przekroczył górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego

Ogółem ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu br. w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku wzrosły o 5,9 proc. Odnotowano wzrost cen usług o 6,6 proc. oraz wzrost cen towarów o 5,6 proc. Natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc. Na ten wynik złożył się zarówno wzrost cen usług – o 0,8 proc. – jak i wzrost cen towarów – o 0,6 proc. Jak czytamy w raporcie przedstawionym przez Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu br. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.). 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażkamienice na zamianędziałki na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat M. Tychydomy na sprzedaż powiat Mińskidomy na sprzedaż gmina Gorlicedomy na sprzedaż gmina Głownodomy na wynajem w Dydniidomy na wynajem w Piaskachdomy na sprzedaż w Czerlinie

Deweloperzy

);