Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koszty utrzymania mieszkań rosną w szybkim tempie

Anna Panikowska-Filipek | 2020-11-17

Koszty utrzymania mieszkań rosną w szybkim tempie
Koszty utrzymania gospodarstwa domowego w październiku 2020 r. wzrosły o 7,5 proc

Wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego należą do głównych składowych budżetu większości społeczeństwa. Okazuje się jednak, że z roku na rok są one coraz wyższe. Obecnie 3-osobowa rodzina musi na nie przeznaczyć ok. 967 zł miesięcznie.

Czym są koszty mieszkania?

W ich skład wchodzą wszelkie opłaty związane z wyposażeniem, utrzymaniem i prowadzeniem domu. Według danych przedstawionych przez HRE Investment w październiku wzrosły one o 55 zł, czyli 7,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podwyżki są oczywiście związane z inflacją, jednak postępują one nierównomiernie szybko. Co więcej, są od niej aż o połowę wyższe. GUS podaje, że poziom inflacji w październiku bieżącego roku wzrósł o 3,1 proc. Okazuje się również, że inne składowe naszych wydatków nie zanotowały aż takich wzrostów. Przykładowo w przypadku usług z zakresu edukacji było to 5,8 proc więcej niż przed rokiem, a zdrowia 5,1 proc. Korzystanie z hoteli i restauracji również było droższe o 5,1 proc. Skąd więc tak duża podwyżka kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego?

 

Gigantyczne wzrosty opłat za wywóz śmieci

W skład kosztów utrzymania domu lub mieszkania wchodzą m.in. opłaty za energię elektryczną, czynsz, wodę, opał, gaz, kanalizację, wywóz śmieci czy usługi związane z domem. Choć wszystkie z nich zaliczyły w tym roku podwyżkę, w przypadku większości była ona nieznaczna (poniżej 5 proc. więcej względem ubiegłego roku). Więcej zapłaciliśmy jedynie za usługi związane z domem (7,8 proc.), energię elektryczną (11,7 proc.) oraz wywóz śmieci. To właśnie ten ostatni czynnik jest w dużej mierze odpowiedzialny za podniesienie kosztów utrzymania mieszkania, ponieważ w ciągu roku podniósł się aż o 50 proc. Tym samym, według danych Eurostatu Polska zyskała pierwsze miejsce pod względem wzrostu opłat w tej kategorii. Z pewnością nie jest to wzbudzająca optymizm informacja. Podwyżki cen za wywóz śmieci wiążą się z nowymi zasadami segregacji odpadów, które wymusiły inny sposób ich odbioru od mieszkańców oraz późniejszego składowania, a także konieczność zaopatrzenia gospodarstw domowych w większą ilość pojemników. Do tej pory były one 3, obecnie 5. Są to wytyczne Unii Europejskiej, których celem jest zwiększenie skali recyklingu i minimalizacja odpadów zalegających na wysypiskach.


 

Źródło: KRN.pl | 2020-11-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadziałki na sprzedażmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Kraśnickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Nakielskimieszkania na wynajem gmina Sztumlokale użytkowe na wynajem gmina Radwanicedomy na sprzedaż w Brzezowejmieszkania na sprzedaż w Turzyniemieszkania na wynajem w Zaryszynie

Deweloperzy

);