Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kopciuchy mają zniknąć z rynku

Magdalena Hojniak | 2019-10-17

Kopciuchy mają zniknąć z rynku

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja dająca nowe uprawnienia Inspekcji Handlowej do kontrolowania handlu „kopciuchami”.

Urządzenia grzewcze będą pod kontrolą Inspekcji Handlowej. Przyjęta przez sejm nowelizacja Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej zwiększa zakres uprawnień Inspekcji Handlowej do weryfikowania zgodności norm dostępnych na rynku urządzeń grzewczych z obowiązującym od lipca br. rozporządzeniem ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Nowe przepisy mają również ograniczyć import urządzeń grzewczych, które ze względu na emisję zanieczyszczeń, jaką generują, nie spełniają przyjętych wymogów.

W przeciągu roku do obiegu handlowego trafia ok. 200-250 tys. urządzeń na paliwa stałe. Liczba ta nie obejmuje jednak szarej strefy tego biznesu, a stanowi ona prawdopodobnie od 20 do 25 proc. rynku. Przepisy dotyczące wymogów, jakie powinny spełniać kotły, wciąż są obchodzone, na co uwagę zwraca Jadwiga Emilewicz.

Uprawnione do kontroli instytucje będą mogły sprawdzać wymaganą dokumentację, w tym świadectwa i certyfikaty urządzeń grzewczych. Poprzez nowelizację organy inspekcji zostaną uprawnione do nakładania kar pieniężnych w sytuacjach, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości. Ponadto celem wprowadzenia nowych rozwiązań kontrolnych jest eliminacja nieuczciwej konkurencji. Zdarza się bowiem, że kotły wysokoemisyjne posiadają sfałszowane świadectwa jakości i są reklamowane jako niskoemisyjne. Dochodzi też do sprzedaży urządzeń bezklasowych, „maskowanych” pod innymi nazwami.

Po wejściu w życie nowelizacji kotły sprowadzane z krajów spoza Unii Europejskiej, Turcji i państw EFTA będą podlegały polskim kryteriom, co ma wyeliminować urządzenia nie spełniające naszych norm.

Zmiany objęły również kwestie podatkowe. Zwolnienie z PIT będzie przysługiwało nie tylko na dofinansowanie w ramach „Czystego Powietrza”, ale także pozostałe programy dedykowane osobom fizycznym. Dotyczy to m.in. fotowoltaiki. Przepisy będą dopuszczać instalowanie w nowych obiektach jedynie takiego ogrzewania, które nie będzie przyczyniało się do wytwarzania zanieczyszczeń. W tym zakresie zezwala się na korzystanie np. z ciepła systemowego. Dodatkowo niższy podatek VAT przewidziano na dostawę oraz budowę mikroinstalacji OZE – wkrótce wyniesie on 8, a nie 23 proc.  

Źródło: KRN.pl | 2019-10-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajeminne nieruchomości na zamianędomy na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Nakielskidomy na wynajem powiat Gryfińskimieszkania na sprzedaż gmina Pieckimieszkania na wynajem gmina Pilchowicedomy na sprzedaż w Jurkowiemieszkania na sprzedaż w Trzebowiemieszkania na wynajem w Ściborze

Deweloperzy

);