Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniunktura w budownictwie: XII 2005

2005-12-27

Koniunktura w budownictwie: XII 2005

Jak wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest mniej korzystnie niż w listopadzie.

Jak wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest mniej korzystnie niż w listopadzie. Na sytuację tę wpływają gorsze niż przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a w konsekwencji bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w grudniu pozytywnie (plus 11), choć gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 19). Wśród badanych przedsiębiorstw 28% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 17% – jej pogorszenie (w listopadzie odpowiednio 31% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż w listopadzie wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, jak również wolniejsze rozszerzenie produkcji budowlano-montażowej. W pierwszych miesiącach przyszłego roku oczekuje się ograniczenia portfela zamówień, a w konsekwencji i produkcji. Pozytywnie, choć nieco ostrożniej niż w ubiegłym miesiącu, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Odpowiednie przewidywania na najbliższe miesiące charakteryzują się niewielkim pesymizmem. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują wolniejszy, niż wskazywała prognoza z listopada, wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych. Należy też oczekiwać dużo większych redukcji zatrudnienia w budownictwie. Spośród badanych jednostek 2,1% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,9% w listopadzie br. i 1,6% w grudniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa są związane nadal z konkurencją ze strony innych firm. Barierę tę w grudniu zgłasza 72% przedsiębiorstw wobec 74% w listopadzie br. i 68% w grudniu ub. roku. Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (47% badanych przedsiębiorstw w grudniu i listopadzie br. wobec 39% w grudniu ub. roku). W porównaniu z sytuacją sprzed roku zmniejszyło się znaczenie barier związanych głównie z niedostatecznym popytem i trudnościami z uzyskaniem kredytów, natomiast wzrosło znaczenie barier związanych przede wszystkim z niedoborem wykwalifikowanych pracowników i kosztami zatrudnienia. W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 16% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69% jako wystarczające, a 15% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

Źródło: Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego | 2005-12-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajemdomy na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Pilskidomy na sprzedaż powiat Rybnickidomy na sprzedaż gmina Mierzęcicelokale użytkowe na wynajem gmina Chmielnikdomy na sprzedaż w Gnojniedomy na wynajem w Kazimierzu Dolnymmieszkania na sprzedaż w Stawcu

Deweloperzy

);