Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniunktura w budownictwie w listopadzie 2021 roku

Emilia Rudzka | 2021-11-24

Koniunktura w budownictwie w listopadzie 2021 roku
W listopadzie 2021 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) wyniósł -11,9.

Listopad 2021 roku przyniósł spadki wskaźników ogólnego klimatu koniunktury w większości obszarów gospodarki, w tym również w budownictwie. Pozytywne wyniki osiągane latem nie znalazły swej kontynuacji jesienią. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku firmy budowlane wykazują niższą aktywność.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie nadal spada

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w listopadzie 2021 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) osiągnął poziom -11,9. Dla porównania w październiku br. było to -9,4. Tym samym odnotowuje się dalszy spadek tej wartości. Spadki zauważalne są również w składowej „prognostycznej” (z -12,1 w październiku do -18 w listopadzie). Niewielki wzrost odnotowano w składowej „diagnostycznej” (z -6,7 w październiku do -5,8 w listopadzie).


Jak pandemia koronawirusa wpływa na koniunkturę w budownictwie?

Analiza GUS-u uwzględniła również odpowiedzi przedsiębiorców dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą. 65,7 proc. ankietowanych zauważyło nieznaczne negatywne skutki COVID-19 oraz jej konsekwencji dla ich działalności. Poważne zagrożenie zdiagnozowało 7,1 proc. przedsiębiorstw, natomiast zagrażające stabilności firmy 9,3 proc. Negatywnych skutków nie odczuło 17,9 proc. podmiotów.

Średnio 4,2 proc. pracowników w firmach pracowało zdalnie. Ze względu na kwarantannę lub inne ograniczenia swoich obowiązków w miejscu pracy nie mogło wykonywać 4,6 proc. zatrudnionych. Według prognoz przedsiębiorców zainteresowanie ich usługami w bieżącym miesiącu zmniejszy się o ok. 6,4 proc. Duża część podmiotów z branży budowlanej (43,4 proc.) określiła, że w przypadku obowiązujących ograniczeń (również poza naszym krajem) byłaby w stanie funkcjonować bez przeszkód ponad 6 miesięcy. Jedynie 3,8 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że przetrwa krócej niż 1 miesiąc.

Nieznacznych zatorów płatniczych spodziewa się 32,6 proc. ankietowanych, natomiast zagrażających stabilności firmy 4,9 proc. Zdecydowana większość podmiotów z branży budowlanej (55,1 proc.) nie oczekuje żadnych zatorów płatniczych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca poziom zatrudnienia może spaść o 0,7 proc.

Początkowo branża budowlana oparła się recesji związanej z pandemią koronawirusa. Z czasem jednak wyhamowanie niektórych inwestycji przyczyniło się do spadków również w tym sektorze.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-11-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciakamienice poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Poznańmieszkania na wynajem powiat Zduńskowolskilokale użytkowe na wynajem gmina Horyniec-Zdrójdomy na wynajem gmina Włocławekmieszkania na sprzedaż w Plecewicachmieszkania na sprzedaż w Budzie Zawidugierskiejdomy na sprzedaż w Stanisławowie

Deweloperzy

);