Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniunktura w budownictwie w listopadzie 2021 roku

Emilia Rudzka | 2021-11-24

Koniunktura w budownictwie w listopadzie 2021 roku
W listopadzie 2021 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) wyniósł -11,9.

Listopad 2021 roku przyniósł spadki wskaźników ogólnego klimatu koniunktury w większości obszarów gospodarki, w tym również w budownictwie. Pozytywne wyniki osiągane latem nie znalazły swej kontynuacji jesienią. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku firmy budowlane wykazują niższą aktywność.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie nadal spada

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w listopadzie 2021 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) osiągnął poziom -11,9. Dla porównania w październiku br. było to -9,4. Tym samym odnotowuje się dalszy spadek tej wartości. Spadki zauważalne są również w składowej „prognostycznej” (z -12,1 w październiku do -18 w listopadzie). Niewielki wzrost odnotowano w składowej „diagnostycznej” (z -6,7 w październiku do -5,8 w listopadzie).


Jak pandemia koronawirusa wpływa na koniunkturę w budownictwie?

Analiza GUS-u uwzględniła również odpowiedzi przedsiębiorców dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą. 65,7 proc. ankietowanych zauważyło nieznaczne negatywne skutki COVID-19 oraz jej konsekwencji dla ich działalności. Poważne zagrożenie zdiagnozowało 7,1 proc. przedsiębiorstw, natomiast zagrażające stabilności firmy 9,3 proc. Negatywnych skutków nie odczuło 17,9 proc. podmiotów.

Średnio 4,2 proc. pracowników w firmach pracowało zdalnie. Ze względu na kwarantannę lub inne ograniczenia swoich obowiązków w miejscu pracy nie mogło wykonywać 4,6 proc. zatrudnionych. Według prognoz przedsiębiorców zainteresowanie ich usługami w bieżącym miesiącu zmniejszy się o ok. 6,4 proc. Duża część podmiotów z branży budowlanej (43,4 proc.) określiła, że w przypadku obowiązujących ograniczeń (również poza naszym krajem) byłaby w stanie funkcjonować bez przeszkód ponad 6 miesięcy. Jedynie 3,8 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że przetrwa krócej niż 1 miesiąc.

Nieznacznych zatorów płatniczych spodziewa się 32,6 proc. ankietowanych, natomiast zagrażających stabilności firmy 4,9 proc. Zdecydowana większość podmiotów z branży budowlanej (55,1 proc.) nie oczekuje żadnych zatorów płatniczych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca poziom zatrudnienia może spaść o 0,7 proc.

Początkowo branża budowlana oparła się recesji związanej z pandemią koronawirusa. Z czasem jednak wyhamowanie niektórych inwestycji przyczyniło się do spadków również w tym sektorze.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-11-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Zawierciańskilokale użytkowe na wynajem powiat Drawskimieszkania na sprzedaż gmina Somiankadomy na wynajem gmina Baborówdomy na sprzedaż w Podsokołowiemieszkania na wynajem w Dzierżysławiedomy na wynajem w Kolonia Uszyce

Deweloperzy

);