Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniunktura w budownictwie w kwietniu 2021 r.

Nastroje w budownictwie są coraz bardziej optymistyczne. | 2021-04-26

Koniunktura w budownictwie w kwietniu 2021 r.
Nastroje w budownictwie są coraz bardziej optymistyczne.

Choć sytuacja gospodarcza w kraju jest najgorsza od lat, w ostatnim miesiącu zanotowano lekką poprawę klimatu koniunktury w większości jej obszarów. Nastroje w budownictwie również są coraz lepsze.

Jak podaje GUS, w kwietniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury nieco wzrósł w porównaniu z marcem. W budownictwie wyniósł on -13,7, podczas gdy w poprzednim miesiącu było to -15,5.

Z badań przeprowadzonych pomiędzy 1 a 10 kwietnia wynika, że nastroje w budownictwie są coraz bardziej optymistyczne. Ponad 61 proc. badanych oceniło, że negatywny wpływ pandemii na ich działalność jest nieznaczny. Niewiele ponad 5 proc. stwierdziło, że obecna sytuacja nic nie zmieniła, natomiast mniej niż 12 proc., że jest on na tyle poważna, by zagrażać stabilności firmy. Zdecydowana większość przedsiębiorców z branży (ponad 40 proc.) uznała, że w przypadku utrzymania przez rząd obecnych obostrzeń, będzie w stanie prowadzić swoją działalność bez zakłóceń przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Niewielki jest również prognozowany spadek poziomu ilości inwestycji, które według badanych uda się zrealizować w tym roku, w odniesieniu do poprzedniego. Wyniósł on zaledwie o 1,6 proc. mniej. Na podobnym poziomie utrzymuje się poziom zatrudnienia (-1,5 proc. w odniesieniu do marca 2021 r.). Natomiast zmiana ilości zamówień na oferowane usługi została przez respondentów oszacowana na poziomie – 9 proc. Dane te pokazują, że budownictwo dobrze sobie radzi w czasie pandemicznych obostrzeń, a rokowania i nastroje w branży z miesiąca na miesiąc są coraz lepsze.

Nie w każdym sektorze gospodarki sytuacja wygląda równie optymistycznie. Dla porównania branża hotelarska i gastronomiczna swoje straty w ilości zamówień szacuje aż na 50,5 proc., a poziom inwestycji na -47,6 proc. Z badań GUS-u wynika natomiast, że najkorzystniej oceniają koniunkturę firmy z branży informacja i komunikacja.  

Źródło: KRN.pl | 2021-04-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniakamienice na wynajeminne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sandomierskidomy na sprzedaż powiat Cieszyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Rybnomieszkania na sprzedaż gmina Mędrzechówdomy na sprzedaż w Zalesiedomy na sprzedaż w Woli Koszucka-Parcelachdomy na sprzedaż w Straszęcinie

Deweloperzy

);