Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniunktura w budownictwie – lipiec 2020

Emilia Rudzka | 2020-07-28

Koniunktura w budownictwie – lipiec 2020
W lipcu negatywnych skutków pandemii koronawirusa w branży budowlanej obawiało się 9,9 proc. firm.

Według danych GUS w lipcu koniunkturę oceniano mniej pesymistycznie niż w czerwcu w większości obszarów gospodarki. Oczekiwana jest poprawa zarówno ocen sytuacji bieżącej, jak i prognoz.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sektorze budownictwa (NSA) w lipcu 2020 roku kształtował się na poziomie -16,7. Podobnie jak w poprzednich miesiącach najgorzej sytuacją oceniły firmy mikro i małe (do 49 zatrudnionych). Najmniej pesymistyczne oceny pochodzą natomiast od dużych przedsiębiorstw (250 i więcej zatrudnionych).

Główny Urząd Statystyczny opracował również aneks wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na koniunkturę gospodarczą. Badanie, które umożliwiło opracowanie zestawienia, zostało przeprowadzone w dniach od 1 do 10 lipca. W lipcu negatywnych skutków zagrażających stabilności firmy w odniesieniu do pandemii koronawirusa w branży budowlanej obawiało się 9,9 proc. ankietowanych. W czerwcu wskaźnik ten kształtował się na poziomie 10,3 proc. Brak negatywnych skutków dla funkcjonowania firmy przewiduje 9,4 proc. respondentów (dla porównania w czerwcu było to 8,4 proc.).

56,1 proc. ankietowanych w lipcu planowało wdrożenie działań nieznacznie wpływających na działalność firmy, których celem było zmniejszenie negatywnych skutków pandemii, natomiast 18,2 proc. – silnie wpływających. W poprzednim miesiącu wartości te kształtowały się odpowiednio 57,0 proc. oraz 21,3 proc. Mniej przedsiębiorstw planuje podjąć działania silnie wpływające na działalność firmy.

Szacuje się, że w lipcu praca zdalna i zbliżone formy pracy obejmą 4,3 proc. pracowników. Dla porównania w czerwcu wartość ta była nieco wyższa i wynosiła 5,5 proc. W lipcu 2,5 proc. respondentów deklarowało, że liczy się z nieobecnością pracowników w związku z kwarantanną lub innymi ograniczeniami (czerwiec: 2,9 proc.).

Podobnie jak w poprzednich miesiącach zauważalny jest spadek w ilości zamówień na półprodukty, surowce, towary i usługi u dostawców. W lipcu prognozuje się, że będzie to -12,9 proc. (czerwiec: -15,2 proc.). Przedsiębiorstwa budowlane szacują, że w lipcu z ich usług skorzysta -14,4 proc. klientów mniej (czerwiec: -16,1 proc.).

Ankieta uwzględniała także pytanie o to, ile miesięcy firmy byłyby w stanie przetrwać, gdyby obecne działania dotyczące zwalczania koronawirusa utrzymywałyby się przez dłuższy czas.

W sektorze budownictwa udzielono następujących odpowiedzi:

  • mniej niż 1 miesiąc – 1,6 proc.,
  • około 1 miesiąca – 13,1 proc.,
  • 2-3 miesiące – 31,3 proc.,
  • 4-6 miesięcy – 19,3 proc.,
  • powyżej 6 miesięcy – 34,7 proc.

W analizie uwzględniono również kwestię zatorów płatniczych i ich nasilenia. W lipcu nieznacznych trudności oczekuje 55,8 proc. respondentów, poważnych – 13,7 proc., natomiast zagrażających stabilności firmy – 1,2 proc. Dla porównania w czerwcu było to odpowiednio: 56,1 proc., 14,0 proc. oraz 1,1 proc. W obu miesiącach otrzymane wartości kształtują się na podobnym poziomie.
 

Źródło: KRN.pl | 2020-07-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęgaraże na sprzedażdomy na zamianędomy na wynajem powiat Stalowowolskidomy na sprzedaż powiat Kłobuckidomy na wynajem gmina Bobolicemieszkania na sprzedaż gmina Skoczówmieszkania na wynajem w Śródcemieszkania na wynajem w Zielińcumieszkania na wynajem w Lubinowie

Deweloperzy

);