Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniec z tanim wykupem

2008-12-18

Koniec z tanim wykupem

Jeszcze tylko przez rok lokatorzy w spółdzielniach mieszkaniowych mają szansę wykupić mieszkania, często za przysłowiową złotówkę.

Jeszcze tylko przez rok lokatorzy w spółdzielniach mieszkaniowych mają szansę wykupić mieszkania, często za przysłowiową złotówkę – donosi „Gazeta Wyborcza”. Sęk w tym, że władze spółdzielni mogą chcieć wstrzymać sprzedaż mieszkań i nie ma siły, która będzie mogła je do tego zmusić – czytamy dalej. Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj za niekonstytucyjne aż cztery kluczowe dla przekształceń mieszkań lokatorskich w prawo odrębnej własności rozwiązania w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Lokatorów najbardziej zmartwi dyskwalifikacja przepisu, który umożliwia im uzyskanie mieszkania na własność na preferencyjnych warunkach. Ci, którzy spłacili koszt budowy swoich mieszkań, mogą zostać ich właścicielami po dopłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo – alarmuje dziennik. W przypadku mieszkań lokatorskich wybudowanych przez spółdzielnie w czasach PRL są to symboliczne kwoty – nawet kilka czy kilkanaście złotych! Dochodzi do tego wynagrodzenie notariusza i opłata za kopie aktu notarialnego oraz opłata sądowa, w sumie ok. tysiąca złotych.

Trybunał, do którego zwrócił się w tej sprawie z pytaniem prawnym Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia, uznał, że jest to wywłaszczenie spółdzielni. Za swoje mienie powinna ona uzyskać odszkodowanie lub cenę proporcjonalną do obecnej wartości rynkowej mieszkań – informuje Gazeta. „Takie wkraczanie w stosunki własnościowe spółdzielni w dotychczasowym orzecznictwie TK zostało uznane za nieproporcjonalne wkroczenie w konstytucyjnie chronione prawa" – uzasadniali sędziowie.

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza” 18.12.2008 | 2008-12-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadomy na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Koszalińskidomy na wynajem powiat Kraśnickimieszkania na sprzedaż gmina Jemielnomieszkania na sprzedaż gmina Czerwonkadomy na wynajem w Karbówkadomy na wynajem w Trzebcinachmieszkania na sprzedaż w Jarnutach

Deweloperzy

);