Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Komputerowa księga wieczysta nie taka łatwa do odczytania

2007-03-24

Komputerowa księga wieczysta nie taka łatwa do odczytania

Od kilku lat wdrażane są elektroniczne księgi wieczyste. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Tam, gdzie się pojawiają, szybciej można załatwić formalności. Mają one jednak nie tylko zalety, lecz także wady.

,div> Od kilku lat wdrażane są elektroniczne księgi wieczyste. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Tam, gdzie się pojawiają, szybciej można załatwić formalności. Mają one jednak nie tylko zalety, lecz także wady. Tak zgodnie twierdzą sędziowie, notariusze i prawnicy. Jak podaje "Rzeczpospolita", główny zarzut to nieczytelność. Sądy nie mają wpływu na wygląd odpisu, decyduje o tym program przygotowany przez ministra sprawiedliwości. Odpis z księgi papierowej mieścił sie na ogół na jednej stronie i zawierał wszystkie najważniejsze informacje o danej nieruchomości. Inaczej jest wypadku ksiąg elektronicznych. Sama objętość odpisu ksiąg wielotomowych jest przytłaczająca, nierzadko to gruba książka. Poza tym mnóstwo w nim niepotrzebnych pustych rubryk. Brak czytelności jest niebezpieczny, naraża bowiem kupujących nieruchomości na błędy. Można mylnie odczytać informacje o nieruchomości lub je zwyczajnie przeoczyć i nie zauważyć na przykład, że nieruchomość jest obciążona służebnością gruntową lub kredytem. Problemy ze zrozumieniem odpisu mają także osoby z wykształceniem prawniczym, jak notariusze czy pracownicy kancelarii, którzy specjalizują się w nieruchomościach.

Dużą zaletą elektronicznych ksiąg jest jednak to, że odpis można otrzymać od ręki. Choć - jak czytamy w "Rzeczpospolitej" - i to nie zawsze jest możliwe, szwankuje bowiem program do obsługi ksiąg, który się zawiesza. Elektroniczne księgi są ponadto pełne błędów, począwszy od zwyczajnych literówek czy mylnych danych osobowych, po wadliwe obciążanie hipoteką. Najczęściej popełnia się je w trakcie tworzenia wersji elektronicznych papierowych ksiąg, czyli tzw. migracji. Całe szczęście, że w miarę upływu czasu jest ich coraz mniej.

Źródło: "Rzeczpospolita", 24.03.2007 | 2007-03-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianędomy do kupieniadomy na zamianędomy na sprzedaż powiat Milickidomy na wynajem powiat Nowosolskilokale użytkowe na wynajem gmina Sędziszówdomy na sprzedaż gmina Lipnodomy na wynajem w Nowa Kubramieszkania na sprzedaż w Chociszewiemieszkania na sprzedaż w Opatkowicach

Deweloperzy

);