Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kogo smog truje najmocniej? Ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Anna Panikowska-Filipek | 2020-11-30

Kogo smog truje najmocniej? Ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
Najwyższe roczne stężenie benzopirenu odnotowano w Nowym Targu, Rybniku i Suchej Beskidzkiej

Na szczycie tej niechlubnej listy znalazły się Pszczyna, Rybnik i Nowy Targ. W zestawieniu widnieje również wiele małych miejscowości, które nie przekraczają kilku tysięcy mieszkańców.

Najgorzej na Śląsku i w Małopolsce, najlepiej nad morzem

Według raportu stworzonego przez Polski Alarm Smogowy na podstawie danych pozyskanych z pomiarów Państwowego Monitoringu Środowiska za rok 2019, sytuacja w Polsce nie napawa optymizmem. Wciąż wiele miast znacząco przekracza dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza pyłami zamieszonymi – m.in. PM10 oraz rakotwórczym benzopirenem.

W niektórych z nich stężenie BAP wynosi od 700 do 1800 proc. normy. Właśnie te miejscowości znalazły się w pierwszej 15 rankingu. Tworząc go pod uwagę brano 2 czynniki. Pierwszym z nich było najwyższe roczne stężenie benzopirenu. Tutaj w czołówce znalazły się Nowy Targ, Rybnik i Sucha Beskidzka, natomiast na dalszych miejscach Nowy Sącz, Zdzieszowice, Nowa Ruda, Olkusz, Tuchów, Zabierzów, Gdów i Myszków. Ranking zamykają Pszczyna, Nowa Sól, Oświęcim i Knurów, jednak nawet tam stężenie BAP przekracza dopuszczalną normę aż siedmiokrotnie.

 

Ponad 120 dni w roku z przekroczonym dobowym poziomem PM10

Z kolei drugim branym pod uwagę czynnikiem była ilość dni w roku, w których przekroczony został dobowy poziom PM10. Znów w czołówce znalazły się Nowy Targ (z liczbą 123 dni w roku) i Rybnik (124 dni), dołączyła do nich również posiadająca najgorszy wynik Pszczyna. Jej mieszkańcy oddychają zanieczyszczonym powietrzem aż 141 dni w roku (przyjęta norma to 35 dni). Na dalszych miejscach pojawiły się Wodzisław Śląski, Zabierzów, Nowa Ruda, Zabrze, Sucha Beskidzka, Lubań, Nowy Sącz i Skawina. Ranking zamknęły Lubliniec, Żywiec, Oświęcim i Katowice. Warto zwrócić uwagę, że sporą część obu zestawień zajmują niewielkie miasta i miejscowości. Okazuje się, że to właśnie tam problem smogu jest największy, mimo ograniczonej liczby mieszkańców. W dużej mierze wiąże się to z nieodpowiednim sposobem ogrzewania domów oraz używaniem pieców węglowych starej generacji (tzw. kopciuchów). Dla przeciwwagi najlepszym powietrzem mogą się pochwalić nadmorskie miejscowości. W Sopocie w 2019 r. zarejestrowano tylko 1 dzień z przekroczoną normą pyłu PM10, natomiast w Kołobrzegu 4.

To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce i jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia – podsumowuje rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Warto również dodać, że w rankingu uwzględnione są tylko te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska, umożliwiające zebranie niezbędnych danych.

Źródło: KRN.pl | 2020-11-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Kozienickimieszkania na sprzedaż powiat Kolskimieszkania na wynajem gmina Bobrownikidomy na sprzedaż gmina Banie Mazurskiedomy na sprzedaż w Zakrzówek-Koloniidomy na sprzedaż w Tworzyjanowiemieszkania na wynajem w Wólce Komaszyckiej

Deweloperzy

);