Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Klucz do osiągnięcia spójności terytorialnej

2009-09-08

Klucz do osiągnięcia spójności terytorialnej

Kwestie finansowania mieszkalnictwa w kontekście globalnego spowolnienia gospodarczego to główne tematy trzeciego posiedzenia Rady Doradczej Warszawskiego Biura ONZ-HABITAT.

Program pracy ONZ-HABITAT w regionie w latach 2009-2010 oraz kwestie finansowania mieszkalnictwa w kontekście globalnego spowolnienia gospodarczego to główne tematy trzeciego posiedzenia Rady Doradczej Warszawskiego Biura ONZ-HABITAT, które odbyło się 7 września w Warszawie.

W zorganizowanym z inicjatywy ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka spotkaniu uczestniczyły delegacje z krajów Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej.
Urbanizacja jest kluczem do osiągnięcia spójności terytorialnej zarówno wewnątrz UE, jak i z krajami z nią sąsiadującymi. Uznanie tych spraw za priorytet powinno znaleźć odbicie w polityce regionalnej oraz w pokrewnych inicjatywach sąsiedzkich, takich jak Partnerstwo Wschodnie – powiedział przewodniczący spotkania, wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, na zakończenie obrad Rada Doradcza przyjęła następujące oświadczenia, dotyczące kwestii związanych z:

1. Finansowaniem mieszkalnictwa (w obliczu kryzysu na światowym rynku finansowym, który dotknął także sektor mieszkaniowy, Rada rekomenduje, by kraje regionu dostosowały swoje działania dotyczące finansowania mieszkalnictwa i opracowały programy umożliwiające dostęp do zasobów mieszkaniowych osobom nisko i średnio uposażonym, poprzez formułę mieszkań na wynajem).

2. Inicjatywami regionalnymi oraz ich wpływem na zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych i dostępem do zasobów mieszkaniowych (strony stoją m.in. na stanowisku, że jedną z kluczowych inicjatyw UE skierowanych do krajów Europy Wschodniej powinny być działania mające na celu wzrost ich potencjału radzenia sobie z wyzwaniami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju terenów zurbanizowanych oraz zapewnienia dostępnych zasobów mieszkaniowych; jednym z zadań ONZ-HABITAT powinno być dążenie do uwzględnienia tych kwestii w inicjatywach realizowanych przez UE oraz wypracowania wspólnych stanowisk krajów regionu).

3. Spójnością terytorialną w kontekście inicjatyw sąsiedzkich i regionalnych UE (strony zgadzają się, że specyfika obszaru/terytorium wpływa na zróżnicowanie ich potrzeb i możliwości rozwoju, w tym rozwoju sieci i struktur osadniczych; to zróżnicowanie powinno być brane pod uwagę przy kreowaniu polityk względem danego obszaru; wskazuje się przy tym na konieczność włączenia do działań Biura w Warszawie rozwoju ponadnarodowej typologii oraz wyznaczenia zagadnień funkcjonalnych i problemowych, które stanowić będą podstawę do opracowania zaleceń, co do szczegółowej aktywności w tej dziedzinie, w tym również działań popieranych i realizowanych przez kraje UE).

4. Aktywnością europejską w kontekście zrównoważonego rozwoju miast opartego na założeniach Karty Lipskiej
(strony podkreślają, że zrównoważony rozwój i zarządzanie ośrodkami miejskimi w naszym regionie powinno uwzględniać zarówno rozwój gospodarczy i społeczny, jak i ich dziedzictwo kulturowe i historyczne; w związku z tym, strony opowiadają się za wdrożeniem w życie założeń Karty Lipskiej, w ramach tworzenia zintegrowanej polityki miejskiej UE; zdaniem stron, przyszła działalność Biura w Warszawie powinna pozostawać w zgodzie z przesłaniem Karty Lipskiej i działaniami w ramach Reference Frameworks i obejmować m.in. informowanie na temat obecnych wyzwań w dziedzinie polityki miejskiej, stymulowanie rozwoju sieci powiązań między miastami regionu oraz umożliwiać wymianę informacji na tematy związane z ośrodkami miejskimi).

Warszawskie Biuro ONZ-HABITAT powstało w 2006 r. jako pierwsza tego typu instytucja w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Pierwsze posiedzenie Rady odbyło się w Warszawie 24-25 lutego 2007 r. 
 

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury 7.09.2009 | 2009-09-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdziałki na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Tczewskilokale użytkowe na wynajem powiat Makowskidomy na wynajem gmina Bogorialokale użytkowe na sprzedaż gmina Człuchówdomy na sprzedaż w Golczewiedomy na wynajem w Bonarówcedomy na wynajem w Ziółkowie

Deweloperzy

);