Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kłopoty z ustaleniem prawa do zwolnienia

2006-12-19

Kłopoty z ustaleniem prawa do zwolnienia

Podatnik kupujący po 1 stycznia nieruchomość wybudowaną przed 2007 rokiem nie będzie miał pewności, według jakich zasad powinien zapłacić podatek po jej sprzedaży.

Podatnik kupujący po 1 stycznia nieruchomość wybudowaną przed 2007 rokiem nie będzie miał pewności, według jakich zasad powinien zapłacić podatek po jej sprzedaży.

Jak donosi na swych łamach "Gazeta Prawna", to efekt błędu popełnionego przez ustawodawcę, gdyż nowe zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości miały dotyczyć wyłącznie osób, które wybudują lub kupią mieszkanie albo dom po 1 stycznia 2007 r. Taka była intencja, ale z brzmienia ustawy nowelizującej wynika zupełnie coś innego. Przepis stanowi, że do przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. mają zastosowanie zasady sprzed nowelizacji. Brak jest w nim jednak zastrzeżenia, że stosowanie poprzednich zasad ma dotyczyć tylko nieruchomości nabytych lub wybudowanych przed 31 grudnia 2006 r. przez podatnika dokonującego ich sprzedaży, który był ich właścicielem w momencie wejścia w życie znowelizowanych przepisów. Przy takiej konstrukcji przepisu pojawiają się wątpliwości interpretacyjne.

Brak zastrzeżenia co do osoby sprzedawcy w połączeniu z użyciem spójnika "lub" sugeruje, że dla zastosowania poprzednich zasad wystarczy, że nieruchomość zostanie wybudowana przed 31 grudnia 2006 r. Oznacza to, że sprzedaż każdej wybudowanej przed 31 grudnia 2006 r. nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie, nawet zbywanej przez podatnika będącego jej nabywcą po 1 stycznia 2007 r., będzie podlegać opodatkowaniu 10-proc. podatkiem od przychodu. Z powodu błędu popełnionego przez ustawodawcę właściciel nieruchomości wybudowanej przed 2007 rokiem, którą kupił na przykład w 2008 roku, nie będzie wiedział, jak postępować, aby skutecznie zapewnić sobie w przyszłości zwolnienie z opodatkowania.

Źródło: "Gazeta Prawna", 19.12.2006 | 2006-12-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadomy na zamianęhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Wrocławskimieszkania na wynajem powiat Opolskidomy na wynajem gmina Słupnodomy na sprzedaż gmina Barczewodomy na sprzedaż w Felicjanowiemieszkania na sprzedaż w Bożepolu Szlacheckimdomy na wynajem w Biskupie-Kolonii

Deweloperzy

);