Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kłopoty deweloperów

2007-09-06

Kłopoty deweloperów

Marże deweloperów w polskich aglomeracjach sięgają 8 – 16 proc., a jeszcze niedawno dochodziły nawet do 100 proc. To sygnał, że część firm może mieć kłopoty.

Marże deweloperów w polskich aglomeracjach sięgają 8 – 16 proc., a jeszcze niedawno dochodziły nawet do 100 proc. – donosi „Rzeczpospolita". To sygnał, że część firm może mieć kłopoty. Jak czytamy, biorąc pod uwagę aktualne ceny gruntów, robocizny, materiałów i realne ceny sprzedaży w Warszawie, rentowność sięga średnio niecałych 16 proc., a w Krakowie czy Poznaniu – nieco ponad 13 proc. W mniejszych miastach, jak Kielce czy Rzeszów, marże spadły już poniżej 10 proc. I przy szybciej rosnących cenach gruntów i kosztów realizacji można się spodziewać dalszych spadków. Taka sytuacja może pogrążyć w poważnych kłopotach najsłabszych deweloperów – twierdzi „Rzeczpospolita". Wiele spółek kupowało grunty bardzo drogo i będą miały ogromne problemy z realizacją inwestycji i sprzedaniem mieszkań. Jeśli to duży deweloper, który kupił np. dziesięć projektów i w dwóch przepłacił, to sobie poradzi. Jeśli jednak mała spółka kupiła dwa i oba są złe, czekają ją wielkie problemy. Takie firmy będą skazane na bankructwa. Spora część deweloperów, by utrzymać swe dochody, będzie musiała albo znacznie zwiększyć sprzedaż, albo skuteczniej wyszukiwać wyjątkowo tanie grunty. Tak czy inaczej nadchodzą czasy, które pokażą, kto będzie się potrafił utrzymać na rynku w trudniejszych warunkach – podsumowuje dziennik..

Źródło: „Rzeczpospolita" 05.09.2007 | 2007-09-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajeminne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Mińskidomy na wynajem powiat M. Gdynialokale użytkowe na wynajem gmina Staszówmieszkania na wynajem gmina Granowomieszkania na wynajem w Pełczyniemieszkania na wynajem w Łazowiedomy na wynajem w Tatarkach

Deweloperzy

);