Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Klienci wysoko postawili poprzeczkę

Magdalena Hojniak | 2019-02-05

Klienci wysoko postawili poprzeczkę
Rośnie kwota, o jaką wnioskują kredytobiorcy

Styczniowy wynik przepędził czarne chmury, jakie nadciągnęły nad sektor usług bankowych. Jednak klientów ubywa.

Grudzień 2018 r. był pierwszym miesiącem od września 2012 r., kiedy to banki odnotowały ujemny indeks popytu na kredyty mieszkaniowe. Styczniowe dane pokazują, że było to chwilowe załamanie, po którym banki znów mają powody do radości. W minionym miesiącu udało się im udzielić kredytów na kwotę o blisko 7 proc. wyższą niż w styczniu 2018 r. Jednocześnie są to dane o 31 p.p. większe od odczytów grudniowych.

W styczniu br. wniosek o przyznanie kredytu mieszkaniowego złożyło 34,13 tys. osób, czyli o 8 proc. mniej niż w ubiegłym roku, kiedy to ich liczba wyniosła 37,12 tys. W minionym miesiącu średnia kwota, jakiej potrzebowali klienci banków kształtowała się w granicach 265,65 tys. zł. W porównaniu z wnioskowaną kwotą w tym samym okresie 2018 r. wzrosła ona aż o 16,3 proc.

Pokazuje to, że grono kredytobiorców zaczyna się zmniejszać przy jednoczesnym wzroście środków, o jakie się starają. Wobec takiej sytuacji można sobie zadawać pytanie, czy zjawisko należy postrzegać jako powód do radości.

Rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo ciekawy. Wystąpią bowiem dwie przeciwstawne tendencje, tj. spadek liczby wnioskodawców i wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Rosnące obecnie ceny mieszkań, mogą być już nieakceptowane przez część potencjalnych nabywców, co negatywnie wpłynie na liczbę składanych wniosków kredytowych na zakup nieruchomości. Kolejnym negatywnym czynnikiem oddziałującym tym razem na podaż kredytów mieszkaniowych może być zaostrzenie polityk kredytowych banków, ocenia główny analityk Biura Informacji Kredytowej, prof. Waldemar Rogowski.

Eksperci przewidują, że wartość udzielonych kredytów hipotecznych w 2019 r. przekroczy zeszłoroczny wynik o 5 proc.  
 

Źródło: KRN.pl | 2019-02-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniagaraże do kupieniadomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat M. Zabrzelokale użytkowe na sprzedaż powiat Nowosądeckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Wielgomłynylokale użytkowe na sprzedaż gmina Aleksandrów Łódzkidomy na sprzedaż w Mościenicadomy na wynajem w Nabróż-Koloniidomy na sprzedaż w Pokrzywnicy

Deweloperzy

);