Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Klienci szturmują składy budowlane w całej Polsce

2007-04-02

Klienci szturmują składy budowlane w całej Polsce

Piętnaście lat. Tyle według producentów potrwa hossa w budownictwie. Zakłady gwałtownie zwiększają produkcję i zatrudnienie, ale to ciągle za mało, żeby sprostać zapotrzebowaniu

Piętnaście lat. Tyle według producentów potrwa hossa w budownictwie. Zakłady gwałtownie zwiększają produkcję i zatrudnienie, ale to ciągle za mało, żeby sprostać zapotrzebowaniu – donosi „Rzeczpospolita”.

Do 2004 r. nasza branża miała kłopoty z wypracowaniem zysku. Teraz zapotrzebowanie jest tak duże, że nie nadążamy z produkcją i odsyłamy klientów z kwitkiem, choć chcą nam płacić wyższe ceny, byle dostać towar – opisuje dla „Rzeczpospolitej” sytuację na rynku kruszyw Marek Krajewski, kierownik ds. marketingu jednej z największych firm w polskiej branży Lafarge Kruszywa. Firma sprzedaje rocznie 8,5 mln ton kruszyw (cały polski rynek to 130 - 150 mln ton). Ma 25 zakładów, w tym 15 kopalń. Od ubiegłego roku podwoiła produkcję, kupiła trzy nowe zakłady. W 2007 r. przybyły dwa kolejne, ostatni w Gryżycach koło Zielonej Góry. Zatrudnienie wzrosło z 350 osób w 2006 r. do 730 w 2007 r.

Podobnie mówią inni branżowi producenci. Firmy inwestują na potęgę, a i tak coraz więcej hurtowników musi jeździć po towar za granicę, np. na Słowację.

Jeszcze na początku roku wydawało się, że za doskonałe wyniki budownictwa odpowiada głównie pogoda – czytamy dalej. Styczeń bardziej przypominał bowiem wiosnę niż zimę. Budowlańcy nie musieli zatem przerywać robót. Jednak w lutym anomalie pogodowe się skończyły, a wysoka dynamika produkcji w budownictwie się utrzymała. Ekonomiści wskazują, że budowlana hossa nie jest spowodowana tylko temperaturą, lecz ma trwały charakter – nakręca ją rosnący popyt, w tym szczególnie inwestycje ze środków Unii Europejskiej.

Marek Krajewski z Lafarge Kruszywa twierdzi w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że boom w branży potrwa 15 lat. Zgadza się z nim Sylwia Prośniewska, analityk rynku budowlanego firmy ASM, twierdząc: „Budowa autostrad i dróg szybkiego ruchu tak naprawdę dopiero się u nas zaczyna. Ta branża będzie potrzebować coraz więcej materiałów. Poza tym rośnie popyt na mieszkania. Kolejny powód hossy to coraz większy dopływ pieniędzy z Unii na inwestycje w gminach. Jeżeli jeszcze dodamy rosnące zainteresowanie inwestorów budową nowych zakładów w Polsce i łagodną zimę sprzyjającą pracom budowlanym i drogowym, to nie dziwią dzisiejsze zapisy i kolejki po materiały”.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: „Rzeczpospolita”, 2.04.2007 | 2007-04-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na wynajemdziałki na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Wyszkowskidomy na sprzedaż powiat Lidzbarskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Białaczówdomy na sprzedaż gmina Wiśniowamieszkania na wynajem w Sikutydomy na wynajem w Skarbiewiedomy na sprzedaż w Krywe

Deweloperzy

);