Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kilka wierzytelności zabezpieczy jedna hipoteka

2007-06-25

Kilka wierzytelności zabezpieczy jedna hipoteka

Jedna hipoteka kaucyjna będzie zabezpieczała kilka wierzytelności przyszłych - do Ministerstwa Sprawiedliwości powrócił po uzgodnieniach międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz o zmianie niektórych innych ustaw.


Jedna hipoteka kaucyjna będzie zabezpieczała kilka wierzytelności przyszłych - czytamy w "Gazecie Prawnej" - do Ministerstwa Sprawiedliwości powrócił po uzgodnieniach międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 124, poz. Proponuje on w pewnych przypadkach zwolnienie z obciążenia nieruchomości, na której została ustanowiona hipoteka zwykła lub kaucyjna w celu zabezpieczenia wierzytelności przyszłej. Zwolnienie mogłoby nastąpić wówczas, gdy upłynie dziesięć lat od dnia wpisu hipoteki, a wierzytelność nie powstanie. Chodzi o przypadki, w których mogła powstać wierzytelność, bo nie została rozwiązana umowa, z której miała się wywodzić, a nawet ziścił się warunek zawieszający, od którego zależało jej powstanie.

Projekt przewiduje, że w takich przypadkach właściciel nieruchomości mógłby żądać zniesienia hipoteki za wynagrodzeniem - informuje "Gazeta Prawna". Przysługiwało mu więc będzie roszczenie o ukształtowanie stosunku prawnego. W ten sposób autorzy projektu chcieli pogodzić sprzeczne interesy właściciela nieruchomości, na której została ustanowiona hipoteka z interesami wierzyciela hipotecznego, który nie chce utracić zabezpieczenia, mając nadzieję, że zabezpieczona wierzytelność może jeszcze powstać.

Jak czytamy, w projekcie zaproponowano również możliwość zabezpieczenia jedną hipoteką kaucyjną więcej niż jednej wierzytelności przyszłej. Teraz legalnie takiej możliwości nie ma i jedna hipoteka nie może zabezpieczyć kilku wierzytelności, które przysługiwałyby temu samemu wierzycielowi, na przykład wówczas, gdy bank tej samej osobie udziela kilku kredytów.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz, "Gazeta Prawna" 21.06.2007 | 2007-06-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniakamienice do kupieniadziałki do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Suwalskimieszkania na sprzedaż powiat Lubaczowskidomy na wynajem gmina Chodówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Kobiele Wielkiedomy na sprzedaż w Karoliniedomy na sprzedaż w Skolwitachdomy na wynajem w Cywinach Wojskich

Deweloperzy

);