Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kara za zakup nieruchomości finansowany z nieujawnionych źródeł

2007-02-22

Kara za zakup nieruchomości finansowany z nieujawnionych źródeł

W 2007 roku badanie transakcji związanych z obrotem nieruchomościami ma być jednym z priorytetów kontroli skarbowej. Jeśli fiskus udowodni, że zakup mieszkania lub domu został dokonany z pieniędzy niewiadomego pochodzenia, nabywca zapłaci od tej kwoty 75 proc. podatku.


W 2007 roku badanie transakcji związanych z obrotem nieruchomościami ma być jednym z priorytetów kontroli skarbowej – donosi „Gazeta Prawna". Jeśli fiskus udowodni, że zakup mieszkania lub domu został dokonany z pieniędzy niewiadomego pochodzenia, nabywca zapłaci od tej kwoty 75 proc. podatku. Pieniądze niewiadomego pochodzenia to środki m.in. nigdzie wcześniej niewykazane w rozliczeniach podatkowych, nieudokumentowane, niepochodzące z kredytu.

„Gazeta Prawna” wymienia następujące źródła informacji, z których mogą korzystać urzędy skarbowe w przeprowadzanej kontroli: „będące w posiadaniu urzędu skarbowego zeznania i deklaracje złożone przez podatników i płatników, informacje wynikające z rejestrów opłaty skarbowej, rejestry podatku od czynności cywilno-prawnych i informacje o rachunkach bankowych; informacje uzyskiwane od sądów, komorników sądowych lub notariuszy; informacje uzyskiwane od innych organów państwowych (policja, prokuratura); informacje pochodzące z urzędów gmin, banków oraz informacje przekazywane przez osoby anonimowe”.

Jak czytamy, „zasadą jest, że ciężar dowodzenia w postępowaniu podatkowym spoczywa na organie podatkowym, ale w wypadku opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodu następuje przerzucenie ciężaru dowodów na podatnika. W konsekwencji to podatnik musi wykazać, że poniesione wydatki znajdują pokrycie w ustalonym źródle (źródłach) przychodów lub posiadanych zasobach majątkowych”.

Dlatego też – radzi dziennik – „warto posiadać dokumenty potwierdzające wysokość zarobków i oszczędności (umowy, zaświadczenia od pracodawcy, przelewy bankowe); jeśli powołujemy się na pożyczkę w rodzinie, warto postarać się o jej formę pisemną; jeśli powołujemy się na darowiznę lub spadek, trzeba posiadać umowę darowizny lub dokumenty potwierdzające otrzymanie spadku (np. orzeczenie sądu); jeśli powołujemy się na pożyczkę lub darowiznę, zarówno pożyczkobiorca, jak i darczyńca muszą być w stanie udokumentować daną czynność; warto postarać się o świadków, którzy będą mogli w sposób wiarygodny potwierdzić nasze argumenty”.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Ewa Matyszewska, „Gazeta Prawna” 22.02.2007 | 2007-02-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

sss ⋅ 14-09-2017 | 06:29

śmierć na raka dzieciom urzędników

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Działka inwestycyjna
Osiedle Lawendowa 3
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Przepiękny dom jednorodzinny
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Enklawa Białowieska

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemgaraże do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Łosickilokale użytkowe na wynajem powiat Prudnickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kraszewicemieszkania na sprzedaż gmina Nieliszdomy na wynajem w Dalkowiedomy na sprzedaż w Majdanachmieszkania na wynajem w Romany-Seborach

Deweloperzy