Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kamienicznicy chcą gigantycznych odszkodowań

2006-06-22

Kamienicznicy chcą gigantycznych odszkodowań

Stowarzyszenie właścicieli kamienic szykuje największy pozew zbiorowy w historii Polski. Będzie się domagać od państwa aż 15 mld zł za urzędowo zaniżane przez lata czynsze. Drogę otworzył im wyrok strasburskiego trybunału.

Stowarzyszenie właścicieli kamienic szykuje największy pozew zbiorowy w historii Polski. Będzie się domagać od państwa aż 15 mld zł za urzędowo zaniżane przez lata czynsze. Drogę otworzył im wyrok strasburskiego trybunału – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Pierwsza część pozwu od pierwszych pięciu spośród 50 tys. właścicieli nieruchomości ma trafić do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości zbiera właśnie dane kamieniczników, którzy chcą się przyłączyć. – Zgłasza się ponad sto osób dziennie – mówi rozmówca Gazety Tomasz Urbaś, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia.

Skąd ta nadzieja na odszkodowania? W poniedziałek, 19 czerwca, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał ostateczny wyrok w sprawie, którą Maria Hutten-Czapska, 75-letnia właścicielka przedwojennej willi w centrum Gdyni, wytoczyła polskiemu państwu. Według naszego prawa nie mogła przez lata żądać od najemców "z kwaterunku" stawek rynkowych. Obowiązywały bowiem i nadal obowiązują widełki – różne w różnych miastach. W Trójmieście maksymalny czynsz kwaterunkowy to 6 zł za metr, w Warszawie - 10 zł. Rynkowe ceny w obu miastach są dwa razy większe. Trybunał w Strasburgu orzekł: państwo musi wypłacić Hutten-Czapskiej 30 tys. euro odszkodowania za straty moralne oraz 22,5 tys. euro kosztów postępowania sądowego. (...)

Rzecznik Ministerstwa Finansów Anna Sobocińska zapewnia, że pieniądze dla Marii Hutten-Czapskiej się znajdą. Dla pozostałych – nie. Aby zaspokoić 50 tys. kamieniczników, budżet musiałby wydać ok. 15 mld zł, a to zrujnowałoby finanse publiczne. (...)

Rząd będzie teraz musiał zastanowić się, jak uniknąć tego procesu.

Źródło: Grzegorz Szaro, „Gazeta Wyborcza”, 20-06-2006 | 2006-06-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniamieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Pabianickilokale użytkowe na wynajem powiat Gryfińskidomy na sprzedaż gmina Świerczówdomy na sprzedaż gmina Złoczewmieszkania na sprzedaż w Ossamieszkania na wynajem w Marceliniedomy na sprzedaż w Ostruszy

Deweloperzy

);