Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej

2008-04-07

Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej

Zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich 5 lat w zakresie prac planistycznych prowadzonych w Krakowie, oraz refleksje związane z ostatnim rokiem działalności inwestycyjnej stanowiły motyw przewodni 57. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań.

Zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich 5 lat w zakresie prac planistycznych prowadzonych w Krakowie, oraz refleksje związane z ostatnim rokiem działalności inwestycyjnej stanowiły motyw przewodni 57. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Uczestnicy imprezy targowej poznali również listę uczestników III edycji konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i Nagrodę Złotego Sokoła.

Coraz więcej planów i decyzji

Przed kilkunastoma dniami, 27 marca, minęło 5 lat od uchwalenia przez polski Sejm ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Do tego wydarzenia nawiązał wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski, który podczas swojego giełdowego wystąpienia przypomniał, że w momencie, gdy ustawa ta wchodziła w życie jedynie niespełna 1,5 proc. powierzchni Krakowa miało pokrycie obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego. Dziś, po 5 latach, ok. 14 proc. powierzchni miasta ma uchwalone i obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego. Przygotowywane plany obejmują łącznie 40 proc. powierzchni miasta. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 2 lat zostaną one uchwalone przez radę miasta Krakowa – podkreślił prezydent Bujakowski.
Wzrasta nie tylko liczba planów zagospodarowania przestrzennego, ale i liczba decyzji o warunkach zabudowy, na podstawie których są realizowane inwestycje. W latach 2003–2008 wpłynęło do urzędu prawie 19 tys. takich wniosków, z czego ok. 15 tys. decyzji zostało wydanych. W 2007 r. wydawano miesięcznie ok. 350 decyzji, zaś w I kwartale bieżącego roku ich liczba przekroczyła 400 w skali miesiąca. Decyzje o warunkach zabudowy są rozpatrywane w powstałych na skutek reorganizacji Wydziału Architektury referatach. Każdy z 7 referatów ma ściśle określony obszar, którym się zajmuje.

Duży popyt na mieszkania

Podczas giełdy zostało również zaakcentowane, że Kraków znajduje się na II miejscu w Polsce pod względem liczby oddanych mieszkań. W 2007 r. oddano tu do użytku 4922 nowych mieszkań. Najwięcej, bo aż 16 tys. mieszkań, zostało oddanych w Warszawie. Dla porównania – liczba oddanych mieszkań w Poznaniu wynosi 4100, zaś w Gdańsku – 3200. Co ciekawe, w polityce mieszkaniowej , która była opracowywana w latach 2002–2003, szacowano potrzeby Krakowa na najbliższe 10 lat na poziomie ok. 40 tys. mieszkań. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie do końca odzwierciedlały rzeczywiste potrzeby mieszkaniowe. Popyt na mieszkania w Krakowie dalej jest duż – poinformował Kazimierz Bujakowski. W latach 2003–2007 zostało oddanych do użytku 25 tys. mieszkań, a w latach 2006–2007, według informacji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, rozpoczęto w Krakowie budowę 20 tys. nowych mieszkań. Perspektywy na przyszłość są obiecujące. W I kwartale 2008 r. Wydział Architektury wydał 22 decyzje o pozwoleniu na budowę na budownictwo wielorodzinne. Umożliwiają one rozpoczęcie budowy ok. 3400 nowych mieszkań. Prezydent Bujakowski wyraził nadzieję, że większość tych inwestycji będzie mogła w przyszłości ubiegać się o Nagrodę Złotego Sokoła.

Krakowski Mieszkaniowy Deweloper Roku i Nagroda Złotego Sokoła

Jest już znana lista uczestników III edycji konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku. Została ona zamknięta 15 marca. Do boju o Nagrodę Złotego Sokoła przystąpiło 10 firm z 13 inwestycjami: Bryksy Spółka z o.o. (obiekt modernizowany przy ul. Cybulskiego 2), Convector Development (zespół apartamentowy przy ul. Zachodniej 25), DK-Development (zespół apartamentowy „Cztery Korony” przy ul. Pilotów 2), Dom-Bud (dwa budynki wielorodzinne przy ul. Rydla 45a i 45b), Inter-Bud (zespół budynków wielorodzinnych przy ul. Bobrzyńskiego 5), Spółka Mieszkaniowa Pogórze (zespół budynków wielorodzinnych „Osiedle Panorama II” przy ul. Chmieleniec 39 i 41), Salwator („Osiedle Mozarta”, „Salwator Tower”, zespół budynków jednorodzinnych i budynek wielorodzinny przy ul. Zamoyskiego, 3 budynki w zabudowie szeregowej przy ul. 28 Lipca 1943 r.), Spółka Mieszkaniowa Zadworze (budynek wielorodzinny przy ul. Szwai 17), Spółdzielnia Mieszkaniowa Śnieżka (zespół budynków wielorodzinnych wraz z otoczeniem przy ul. Opalowej 2 i Złocieniowej 44), Tętnowski Development (obiekt wielomieszkaniowy przy Wiarusa 42).
Do tej pory odbyły się dwa spotkania sądu konkursowego, któremu przewodniczy prof. Andrzej Wyżykowski. W skład jury wchodzą również: Elżbieta Szczawińska, Andrzej Rymarczyk, Janusz Michalczak oraz poseł Jerzy Fedorowicz, który reprezentuje społeczeństwo krakowskie. Od 7 kwietnia inwestycje są wizytowane przez sąd. Laureatów konkursu poznamy 6 czerwca.

Marta Stasińska

Źródło: KRN.pl | 2008-04-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniahale i magazyny do kupienialokale użytkowe na wynajemdomy na wynajem powiat Żarskidomy na sprzedaż powiat Ropczycko-Sędziszowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sobkówdomy na sprzedaż gmina Słubicedomy na sprzedaż w Gaju Czernięcińskimmieszkania na sprzedaż w Jeruzaludomy na sprzedaż w Kaszowie

Deweloperzy

);