Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jeśli nie akademik, to co

2006-10-02

Jeśli nie akademik, to co

Mieszkanie dla studentaJeszcze kilka lat temu wybór był prosty: akademik. Dziś wiele domów studenckich świeci pustkami, bo studenci wolą wynajmować mieszkania albo pokoje.

Jeszcze kilka lat temu wybór był prosty: akademik. Dziś wiele domów studenckich świeci pustkami, bo studenci wolą wynajmować mieszkania albo pokoje – pisze „Gazeta Prawna”.

Dawniej, dzięki dopłatom z budżetu państwa, koszt mieszkania w domu studenckim był o wiele niższy niż wynajęcia stancji czy wspólnego mieszkania. Jeszcze kilka lat temu łóżko w Warszawie, zależnie od poziomu akademika, kosztowało od 80 do 160 zł – przypomina GP. Obecnie osoby o odpowiednich dochodach mogą otrzymać jedynie dopłatę do zakwaterowania. Pozostali za akademik muszą płacić od 250 nawet do 360 zł miesięcznie. Cena zależy od standardu. Pokoje bez toalet, ze wspólną kuchnią są tańsze niż takie w minimieszkaniach z łazienką.

Wielu studentów wynajmuje stancję – czytamy dalej. Jeśli ktoś decyduje się na pokój przy rodzinie, musi liczyć się z koniecznością przyzwyczajenia i dostosowania do zasad panujących w domu właścicieli. Najczęściej nie można: wracać zbyt późno, organizować imprez dla znajomych, przyjmować ich na nocleg. Trzeba też przygotować się na zarzuty, że światło świeci się za długo. Dlatego pokój przy rodzinie to dobry wybór dla osób, które lubią spokój i są w stanie zaakceptować narzucane zasady. Jeśli trafi się na sympatyczną rodzinę czy starszą panią, można też liczyć na obiad. Koszt pokoju, zależnie od warunków i miejscowości, waha się od 250 zł do 450 zł za miesiąc.

Jak twierdzi „Gazeta Prawna”, dużą popularnością cieszą się wspólnie wynajmowane mieszkania. W tym wypadku ważne jest, na kogo się trafi. Osobie pedantycznej trudno będzie porozumieć się z taką, która lubi artystyczny nieład. Nawet jeśli dobierze się zgrana grupa, to i tak należy wykazać się tolerancją i być otwartym na kompromisy. Koszt wynajęcia mieszkania uzależniony jest od miasta, standardu oraz dzielnicy. W Warszawie jest to ok. 1500 zł za mieszkanie dwupokojowe, a w Krakowie czy Poznaniu około 1200 zł za 3-pokojowe. Doświadczeni studenci radzą jednak wynajmować mieszkania co najmniej trzypokojowe – cena niewiele wyższa, a przestrzeń znacznie większa. Niektórych stać jest również na samodzielne mieszkanie, w Warszawie od 1000 zł, a w Krakowie czy Poznaniu od 800 zł za miesiąc.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Jolanta Góra, „Gazeta Prawna” 29.09.2006 | 2006-10-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniamieszkania na wynajemgaraże do kupieniadomy na wynajem powiat Szczecineckimieszkania na wynajem powiat Wrocławskidomy na wynajem gmina Tarnów Opolskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Neklamieszkania na sprzedaż w Grzegrzółkachdomy na sprzedaż w Plemiętamieszkania na sprzedaż w Fałkowie

Deweloperzy

);