Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jaka moc grzejnika na m2?

2024-04-04

Jaka moc grzejnika na m2?
Jaka moc grzejnika na m2?

Planujesz ogrzewanie w swoim budynku? Chcesz obliczyć moc grzejnika na m2, aby zapewnić komfort domownikom, gościom czy też pracownikom? W tym artykule dowiesz się, jakie aspekty trzeba wziąć pod uwagę oraz jak obliczyć szacunkową wydajność.

Moc jako ważny parametr grzejnika

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie chcesz ogrzać, odpowiednia moc grzejnika stanowi bardzo ważny parametr. To ona wpływa na to, w jakim czasie ogrzejesz pomieszczenie do pożądanej temperatury. Zapewnia komfort cieplny domownikom, dlatego znacznie przyjemniej spędza się czas w danym pomieszczeniu. Prawidłowo działająca instalacja gwarantuje temperaturę dostosowaną do warunków. Tym samym może np. ograniczać powstawanie pleśni i grzybów, co z kolei ma wpływ na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w danej przestrzeni.

Na co jeszcze wpływa moc grzejnika? Odpowiednio dobrana zapewni nie tylko efektywne, ale też ekonomiczne ogrzewanie budynku. Trzeba ją odpowiednio zaplanować, aby koszty eksploatacji były optymalne.

Właściwie dobrana moc grzejnika zapewnia szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, co jest kluczowe dla utrzymania komfortowych warunków do codziennego funkcjonowania. Zbyt mała skutkuje niewystarczającym ogrzewaniem, co może prowadzić do dyskomfortu, a nawet do problemów zdrowotnych związanych z zimnem i wilgocią. Z kolei grzejnik o za dużej mocy dla danego pomieszczenia powoduje nadmierne zużycie zasobów, energii i generuje niepotrzebne koszty, a także doprowadzić do przegrzania przestrzeni.

Jeśli masz problem z obliczeniem mocy grzejnika na 1m2 to przeczytaj poniższe instrukcje. W każdej chwili możesz też skorzystać z pomocy fachowców. Instalator dokładnie przeanalizuje warunki budynku i możliwości techniczne. Dopasuje zatem najlepsze rozwiązanie. Warto też skonsultować się z firmą taką jak Skalar Systems: https://skalarsystems.pl/.

Co wziąć pod uwagę, obliczając moc grzejnika?

Pierwszym krokiem jest obliczenie wymiarów pomieszczenia w metrach kwadratowych. Przyda się to do dopasowania grzejnika stricte do danej przestrzeni. Pamiętaj też, że wyższe pomieszczenia będą wymagać mocniejszego grzejnika.

Kolejnym aspektem jest przeznaczenie pomieszczenia. Nie ulega wątpliwości, że temperatura w łazience powinna być wyższa niż np. w salonie czy sypialni. Weź pod uwagę, jaki cel ma pełnić dana przestrzeń oraz dowiedz się, jakie są preferencje domowników. To również może być istotne przy wyborze grzejnika.

Orientacja pomieszczenia względem stron świata również ma znaczenie. Pomieszczenia skierowane na południe zazwyczaj otrzymują więcej światła słonecznego, co może naturalnie zwiększać temperaturę. Zlokalizowane w kierunku północy mogą wymagać dodatkowego ogrzewania. Warto również wziąć też pod uwagę lokalne warunki klimatyczne.

Najważniejszym aspektem jest jednak izolacja budynku i pomieszczenia. Pod uwagę trzeba wziąć grubość ścian, drzwi i okna. Pozwala to ocenić, jakie są straty ciepła podczas ogrzewania. Zazwyczaj w starym budownictwie potrzebny jest grzejnik o wyższej mocy niż w nowoczesnym domu. Czasem okazuje się, że prace modernizacyjne w danym pomieszczeniu mogą być kluczowe do zapewnienia efektywnego ogrzewania i w dłuższej perspektywie pozwolą oszczędzić sporo pieniędzy.

Jak widzisz, dobór grzejnika to proces, który wymaga analizy wielu czynników.

Jak obliczyć moc grzejnika na m2?

Kiedy już będziesz znać wielkość pomieszczenia, łatwo możesz obliczyć moc na m2. Oczywiście wartość jest orientacyjna, ale może znacznie pomóc w zawężeniu poszukiwań odpowiedniego grzejnika.

W przypadku łazienek i kuchni, zapotrzebowanie na ciepło jest dość spore. Z drugiej strony są to pomieszczenia niewielkie, porównując je z salonem czy sypialnią. W nowoczesnym budownictwie możesz liczy 100-120 W na m2. W starszych, niedocieplonych budynkach – nawet 130-150 W. Obliczona moc grzejnika pozwoli Ci uzyskać temperaturę 23-24°C. Pamiętaj jednak, aby do otrzymanego wyniku dodać jeszcze około 10-20%. Dlaczego? Grzejniki w łazience często pełnią funkcję suszarki do ubrań, bielizny i ręczników. Przydadzą się zatem wydajniejsze urządzenia.

W pomieszczeniach, gdzie temperatura powinna sięgać 20°C możesz przyjąć 70-80 W, a w starszym budownictwie z kiepską izolacją około 80-100 W.

Co wziąć pod uwagę oprócz mocy grzejnika?

Choć moc grzejnika jest głównym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę podczas zakupu, przemyśl jeszcze pozostałe kwestie:

  • rodzaj zasilania i miejsce przyłączy,
  • zawór termostatyczny,
  • estetykę i wykończenie,
  • materiał wykonania,
  • dodatkowe funkcje grzejnika.

W nowoczesnych aranżacjach grzejniki mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Wtedy zwróć uwagę na asymetryczne konstrukcje czy inne odcienie niż biel.

Pamiętaj, aby wybrać urządzenia od sprawdzonych producentów. Tylko wtedy masz pewność, że jakość wykonania przełoży się na intensywną eksploatację przez długi czas. Zwróć uwagę na modele Skalar: Treviso i Kordoba. Cieszą się dużą popularnością ze względu na estetyczny wygląd i efektywność działania.

 

 

Źródło: | 2024-04-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Poznańskimieszkania na wynajem powiat Polickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Stężycalokale użytkowe na sprzedaż gmina Izbicamieszkania na sprzedaż w Kozubszczyźniemieszkania na sprzedaż w Poczesnejdomy na wynajem w Ignatowiźnie

Deweloperzy

);